دریاچه خزر یکی از راه های آبی مهم کشور برای مبادلات با کشورهای اروپایی می باشد که بررسی مخاطرات خزر و آسیب های آن به کاهش آلودگی این دریاچه کمک شایان توجهی کند به همین منظور تفاهم نامه بین کشور ایران و روسیه منعقد شد.

مخاطرات زمین‌شناختی حوضه خزر جنوبی در پی تفاهم‌نامه علمی تحقیقاتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و موسسه زمین‌شناسی بدون مرز روسیه بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا، موسسه زمین‌شناسی بدون مرز (GWL) روسیه، با نگرش نوین به اکتشافات لرزه‌­ای که با استفاده از فناوری‌های به‌روز و استانداردهای زیست محیطی گره خورده، به مطالعه ماهیت پوسته سخت شده زمین و بخش زیرین آن (گوشته فوقانی) و ضخامت رسوبات در بخش جنوبی حوضه کاسپین می‌پردازد.

به موجب این پرژه قرار است با تلفیق زلزله‌­های تاریخی، ویژگی‌­های سنجش از دور و سایزموتکتونیک ثبت شده دستگاهی و کنترل میدانی گسل‌­های فعال، شکل­‌های مورفوتکتونیک دگرشکل شده و خطوط مهاجرت یا فرسایش ساحلی، نقشه مخاطرات جدیدی برای این حوضه تهیه شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، این پروژه در طی دوره سه ساله انجام خواهد شد.

منبع/ایسنا