زمانی که دختر من دو سال داشت به یک تعطیلات سه روزه بدون او رفتم. البته این ابتدا نظر من نبود بلکه دوستانم این پیشنهاد را به من دادند. من دخترم را در کنار مادرم گذاشتم و سه روز به مسافرت بدون او رفتم. شاید سه روز مدت زیادی نباشد اما برای من، یک استراحت بسیار طولانی بود. پدرها و مادرها بعضی اوقات نیاز به یک استراحت، بدون بچه هایشان دارند. شاید برای بعضی ها سوال باشد که اصلاً این چه مزیتی برای پدرها و مادرها خواهد داشت.

در اینجا به پنج مزیت آن اشاره می کنیم:

1- شما نیاز به شارژ شدن و انرژی دوباره دارید:

بیایید صادق باشیم. مهم نیست که شما چقدر بر بچه های خود عشق می ورزید. شما همیشه باید انرژی و منابع خود را به این شخص کوچک بدهید. علاوه بر هزینه ها و تمام کارهایی که برای آنها انجام می دهید و تمام این موارد انرژی شما را خالی خواهند کرد و شما حتماً به یک تعطیلات بدون بچه برای شارژ شدن دوباره نیاز دارید. انرژی که با خواب در سفر و حتی تمرکز به سادگی به شما باز می گردد.

2- شما نیاز دارید که بچه های خود را دوباره به خاطر بیاورید:

شاید در ابتدا جدا شدن از فرزند بسیار سخت باشد و حتی اضطراب جدایی برای شما ایجاد کند اما این باعث می شود که هر دوی شما متقاعد شوید که می توانید به دور از یکدیگر از خودتان مراقبت کنید. این باعث می شود که شما در سفر بفهمید که چقدر بچه هایتان را دوست دارید و چقدر به آنها عشق می ورزید. البته دریابید که به دور از هم و جدا از هم می توانید زندگی کنید و قادر باشید از خود مراقبت کنید.

3- شما نیاز دارید از شخص دیگری مراقبت کنید یا شخصی از شما مراقبت کند:

به عنوان والدین بد نیست که بعضی وقت ها در سفر بیشتر و تمام حواستان را به همسرتان بدهید و یا همسرتان حواسش را به شما بدهد و از شما مراقبت کند. به جای اینکه هر دو کاملاً در اختیار بچه ها باشید. در وعده های غذایی به جای اینکه به طور مداوم به نیازهای کودکانتان توجه کنید به یکدیگر توجه بیشتری خواهید داشت و باعث می شود که در سفر از خوردن غذا لذت ببرید. اینکه در سفر نیاز نیست ریخت و پاش های بچه ها را جمع کنید.

4- شما نیاز دارید با دیگر بزرگسالان ارتباط برقرار کنید:

اغلب پدر و مادرها متوجه نیستند که چقدر از وقت روز خود را در اطراف بچه ها می چرخند. برای بسیاری از زوج های متاهل این تعطیلات بدون بچه یک شانس بزرگ برای صحبت کردن و ارتباط با دیگر بزرگسالان است و حتی این ارتباط با دیگر بزرگسالان و استفاده از تجربه های آنها ممکن است در نهایت شما را به بهترین پدر و مادر دنیا تبدیل کند.

5- شما نیاز دارید که به یاد داشته باشید که شما به جز پدر و مادر وظایف دیگری هم دارید:

شاید یک تعطیلات بدون حضور بچه ها به شما یاد آوری کند که شما فقط پدر یا مادر نیستید و نباید کارها و احساسات شما تحت فشار مراقبت از بچه های شما قرار گیرد. دور شدن از بچه ها شاید به شما این اجازه را بدهد که به یاد داشته باشید که شما چیزی فراتر از حد یک کلمه به نام “والدین” هستید. پس در طول سفر خود حتی می توانید به پیاده روی و یا خواندن کتاب و یا چیزهایی که عاشق آنها هستید بپردازید و فراموش نکنید که یک پدر و مادر خوب بعضی اوقات به فکر خود نیز هستند.

لینک های مرتبط: بردن بچه به تعطیلات با ماشینتوصیه هایی برای مسافرت مادران باردار

دکتر سلام