شاید شما احتمالاً استخوان های گردن خود را که به نام مهره های گردن می شناسید، استخوان هایی بدانید که خیلی به کار شما نیایند اما آنها در واقع نقش مهمی در زندگی شما بازی می کنند. این استخوان ها علاوه بر نگهداری وزن سر شما بر روی بدنتان به مفصل هایتان اجازه می دهند که سر شما کامل و در حد 180 درجه بچرخد. همین مهره های گردن خود را به ستون فقرات شما توسط هفت استخوان ظریف متصل می کند.

همانطور که می دانید بعضی وقت ها استخوان های گردن شما ممکن است دچار مشکل شوند. یکی از این مشکلات شامل دیسک گردن است. مهره هایی کوچک در گردن وجود دارند که با اتصال به هم و بعد هم اتصال به ستون فقرات قسمت گردن و پشت شما را تشکیل می دهند. مهره ها با عضلات، رباط ها و تاندون ها به هم متصل می شوند و ستون فقرات را تشکیل می دهند. از آنجا که این مهره ها به صورت حلقه شکل هستند، ستون فقرات شما دارای یک کانال تو خالی است که از میلیون ها رشته عصبی که نخاع را تشکیل می دهند محافظت می کند.

دیسک برآمده چیست؟

در بین مهره ها یک دیسک وجود دارد که از ماده ای مانند ژل پر است که به عنوان یک کمک فنر در بین ستون مهره های شما عمل می کند. هنگامی که یک دیسک آسیب می بیند ممکن است متورم شود به عقب یا به داخل کانال نخاعی هول داده شود و یا حتی به سمت چپ یا راست کانال کشیده شود. همین باعث می شود که شما درد و احساس سوزن سوزن شدن در یک طرف بدن خود داشته باشید. دیسک برآمده حتی ممکن است بدون درد باشد یا آنقدر درد شدیدی داشته باشد که در گردن و همچنین شانه ها، سینه و بازوها آن را حس کنید. حتی ممکن است بی حسی یا ضعف در انگشتان خود داشته باشید. دیسک برآمده حتی در نهایت می تواند به فتق دیسک منجر شود.

علت های دیسک برآمده:

آیا تلفن همراه خود را زیاد چک می کنید؟

با توجه به مقاله جراحی بین المللی فناوری، کج کردن خود برای چک کردن تلفن همراه می تواند افزایش وزن گردن را به همراه داشته باشد و بهتر است سر خود را هنگام چک کردن تلفن همراه درست و مستقیم نگه داریم. بیماری دیسک دژنراتیو شایع ترین علت دیسک های برآمده است و اغلب در نتیجه آرتروز ستون فقرات است. دیسک های ستون فقرات به دلیل ساییدگی و پارگی ایجاد می شوند. البته با گذشت زمان آنها شروع به انحطاط و تضعیف شدن می کنند.

عوامل دیگری نیز می توانند باعث ایجاد و یا تشدید دیسک برآمده شوند:

  • فشار یا آسیب
  • چاقی
  • سیگار کشیدن
  • عدم فعالیت
  • استقرار نادرست

تشخیص دیسک برآمده:

پزشکان با استفاده از ترکیبی از تکنیک های معاینه فیزیکی و تست های تصویر برداری از جمله ستون فقرات، اشعه ایکس، اسکن توموگرافی، کامپیوتری، سی تی اسکن و تصویر برداری رزونانس مغناطیسی MRI برای تشخیص دیسک اقدام می کنند.

درمان های دیسک های برآمده گردن:

خوشبختانه چندین گزینه برای درمان دیسک برآمده وجود دارد از جمله: درمان محافظه کارانه، مدیریت غیر جراحی مانند استراحت و یا استفاده از داروها.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و یا برای دردهای شدید ممکن است یک آرام کننده عضلانی به شما داده شود.

فیزیوتراپی یا (PT):

*برای از بین بردن فشار بر روی عصب توصیه می شود.

*استفاده از دستگاه های کششی در منزل برای کاهش فشار بر روی عصب.

تزریق کورتیزون: 

تزریق کورتیزون (به عنوان تزریق اپیدورال استروئید یا ESI شناخته شده است ) به ستون فقرات می تواند تسکینی بلند مدت برای درد فراهم کند. روش های جراحی مختلفی برای دیسک های گردن وجود دارد اما با این حال تنها حدود 10 درصد از افراد مبتلا به دیسک برآمده نهایتاً نیاز به عمل جراحی خواهند داشت.

دکتر سلام