قهوه دارای مزایای ارزشمندی است فراتر از عطر خوشبوی آن. یک انتخاب دلپذیر برای صبحی بانشاط است. عادت کردن به قهوه واقعاً در سلامت ما تأثیر می گذارد. در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که واقعا چرا قهوه برای ما مفید است؟

فواید قهوه برای بدن

افزایش خلق و خو:

یک فنجان قهوه ی لب دوز می تواند یک اخم صبحگاهی را به یک لبخند زیبا تبدیل کند. طبق شواهد قهوه، دوپامین را در مغز افزایش می دهد. خانم هایی که ۴ فنجان قهوه در روز می خورند ۲۰درصد کمتر احتمال ابتلا به افسردگی را دارند. مصرف کنندگان قهوه دست به خود کشی نمی زنند.

2- کمک به دفع دیابت:

افرادی که مقدار زیادی قهوه می نوشند کمتر به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند، زیرا قهوه حاوی موادی است که قند خون را کاهش می دهد. اثرات قوی تر آن با قهوه بدون کافئین است. روش دم قهوه هم نقش عمده ای در موثر بودن آن دارد.

محافظت از قلب:

دو یا چند لیوان قهوه در هر روزمی تواند در برابر نارسایی قلبی از شما محافظت کند. افرادی که چهار فنجان قهوه در روز می نوشند از هر خطری 11 درصد می کاهند. مصرف مقدار زیادی قهوه و چای سبز خوش عطر، خطر ابتلا به سکته ی مغزی و قلبی عروقی را کاهش می دهد.

4- برای بیماری پارکینسون عالی است:

مطالعات نشان دادند که کافئین موجود در قهوه بیماری پارکینسون را مدیریت و جنبش های آن را کنترل می کند. داشتن یک مصرف بالاتر از قهوه با کاهش خطر ابتلا به پارکینسون در ارتباط است. البته ممکن است این منافع در آقایان بیشتر باشد.

جلوگیری از سنگ صفرا:

داشتن سنگ در کیسه صفرا بسیار دردناک است اما با نوشیدن قهوه می توان درد آن را مقداری تسکین داد. افرادی که به طور منظم قهوه، ماهی و نان گندم کامل می خورند کمتر به سنگ کیسه صفرا دچار می شوند.

6- دوست دار کبد شما:

مصرف قهوه با سلامت کبد در ارتباط است در عین حال به نوع قهوه ای که می نوشید بستگی دارد. مثلاً ساکاروز اسپرسو می تواند شدت بیماری کبد چرب را افزایش دهد.

محافظت از سرطان:

مصرف قهوه ۵۰ درصد از ابتلا به سرطان می کاهد. نوشیدن قهوه به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان کبد را مخصوصاً در آقایان کاهش می دهد. همچنین با کاهش نرخ سرطان سینه، روده بزرگ و راست روده در ارتباط است.

8- زندگی طولانی تر:

یک فنجان قهوه در روز مرگ ناشی از مشکلات بهداشتی با شیوه زندگی را کاهش می دهد.

*عوارض مصرف برخی از قهوه ها:

قهوه به خوبی می تواند مزایایی داشته باشد اما نوشیدن مقدار زیادی از قهوه های فیلتر نشده مانند اسپرسو باعث افزایش سطح کلسترول می شود. همچنین اگر به کافئین حساس هستید برخی از قهوه ها می تواند باعث عوارض جانبی ناخوشایندی مانند اضطراب، تهوع و سر درد شود.

دکتر سلام