میگرن یک اختلال شدید است که شامل سردردهای ملایم یا شدید پی در پی می باشد و معمولاً با علائم عصبی همراه است. دردی که معمولاً در یک طرف سر قرار دارد و ضربان دار است. این درد از2 ساعت تا 72 ساعت ادامه دارد که می تواند با تهوع و استفراغ و نورگریزی و حتی حساسیت به صدا همراه باشد که با فعالیت بدنی افزایش می یابد.

حدود دو سوم از افرادمبتلا به میگرن آن را از خانواده خود به ارث می برند. میگرن در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان است. اما باید دانست که غذا نقش مهمی در افزایش این سردرد ها دارد که در اینجا به آن ها اشاره شده است.

خطرات غذایی:

 بهترین راه برای کشف کردن اینکه چه غذاهایی باعث میگرن می شوند، پیگیری دقیق مواد غذایی است که می خورید.

1- شکلات:

شکلات اغلب به عنوان یک محرک می باشد. اما مطالعات نشان می دهد شکلات احتمالاً میگرن ایجاد نمی کند. و حتی ممکن است به پیشگیری از آن نیز کمک کند.

قهوه:

یک فنجان قهوه گاه به گاه یک یا دو بار در هفته ممکن است به پیشگیری از میگرن کمک کند. اما اگر شما عادت دارید کافئین روزانه مصرف کنید این ممکن است به پیشگیری از میگرن کمک نکند. در واقع خوردن قهوه در صبح خود می تواند میگرن ایجاد کند.

3- منو سدیم گلوتامات:

این ماده جزء اصلی پخت و پز می باشد که طعم و عطر خاصی به غذاها می دهد. بعضی از مردم آن را برای میگرن خود مضر می دانند اما به طور کلی مطالعات می گوید آن روی میگرن اثری ندارد.

پنیر:

پنیر به احتمال زیاد سطح زیادی از تیرامین (ماده ای مربوط به میگرن) را دارد پنیر خفیف تر مانند موتزارلا و ریکوتا بهتر هستند.

5- سوسیس نمک زده:

گوشت نیز حاوی تیرامین بالایی می باشد که با میگرن ارتباط دارد. بنابراین اگر شما طالب یک تکه گوشت قرمز هستید به جای آن یک همبرگر یا استیک استفاده کنید. هرکس به تیرامین حساس نیست. بنابراین اگر شما می بینید که گوشت روی شما تاثیری نمی گذارد می توانید از آن استفاده کنید و یک ساندویچ کالباس سفارش دهید.

نوشیدنی ها:

اگر واقعاً دوست دارید یک نوشیدنی سرد میل کنید بهتر است به جای نوشیدنی های مضر، نوشیدنی بی خطری که حاوی تیرامین نیست و هیچ یک از مواد مضر را نداشته باشند سفارش دهید.

لینک مرتبط:  سر درد تنشی و علائم آن را بشناسیم ، درمان سر درد میگرنی

دکتر سلام