پیامدهای نادیده گرفتن کودک

 

بی توجهی به کودک عواقب جبرانناپذیری در بر دارد و می تواند در روحیات فرزندتان تاثیرات منفی بگذارد برخی والدین از محبت ورزیدن به فرزندشان کوتاهی می کنند تربیت خشک و سخت گیرانه ای در پیش میگیرند این امر کاملا نادرست و اشتباه است و می تواند باعث بروز مشکلات روحی و روانی فراوانی در فرزندتان شود سعی کنید خصلت های منفی را در کودک از بین ببرید و عشق ورزیدن را به وی آموزش دهید .

مشاور خانواده، گفت: کودکان موهبت زندگی هستند که پدر و مادر مسئول تربیت و عشق ورزیدن به او هستند.

 الهام درستیان درباره تاثیر پذیری فرزندان از والدین اظهار داشت: از نظر علم ژنتیک نیم از دی ان ای یک کودک شبیه پدر و نیمی دیگر شبیه مادر است. علاوه بر آن که کودک خصلت ها و ویژگی هایی را از مادر و پدر به ارث می برد حدود ۶ درصد از خصلت های کودک به مادر می رسد.

وی اضافه کرد: کودکان موهبت زندگی هستند. شاید آن ها علاقه ای نداشته اند که پا به این دنیا بگذارند این ما هم هستیم که مسئول آمدن آن ها به این جهان هستیم. به همین دلیل باید مسئول عشق ورزیدن و تربیتشان باشیم. زمانی که فرزند پا به دنیا می گذارد می تواند موجب بالندگی خانواده و جامعه به شرط آن که ما به عنوان پدر و مادر مسئولیت های خود را نادیده نگیریم.

درستیان در توصیف روش های تربیت فرزندان تصریح کرد: برخی والدین با روش سخت گیرانه به تربیت کودکان خود اقدام می کنند و آنان را وادار می کنند از اصول تربیتی خشک پیروی کنند. دسته دیگری از والدین با بهره گیری از روش سهل گیرانه، کودک را به حال خود رها می کنند. اما دسته ای دیگر از پدر و مادر ها از روش صمیمی و قاطع استفاده می کنند. در این روش پدر و مادر با فرزند دوست هستند و در کنار او قرار دارد اما فرزند را ملزم می کنند تا در چارچوب و قوانین خانواده رفتار کند.

مشاور خانواده خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از برهم خوردن تعادل در خانواده، والدین باید بدانند در چه موقعیتی از استعدادها و قوت های فرزند خود حمایت کنند و در چه زمانی به او تذکر داده و قاطع رفتار کنند. اگر والدین موقعیت شناس باشند تعادل خانواده حفظ خواهد شد.

درستیان با اشاره به ضرورت توجه به کودک گفت: حتی کتک زدن کودک بهتر از نادیده گرفتن اوست. کودک تنها به غذا دادن، تهیه لوازم و خرید لباس ختم نمی شود بلکه به تربیت درست نیاز دارد و باید نیازهای روحی و روانی اش تامین شود.

منبع: رادیو گفتگو

 

۱۲ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۲۱
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.