با اینکه از نظر اجتماعی سیگار کشیدن بسیار منفی است اما هنوز هم بسیاری از نوجوانان اعم از دختران و یا پسران هنوز هم به سیگار کشیدن ادامه می دهند؟ سیگار کشیدن در نوجوانان و اوایل بزرگسالی عملکرد ریه آنها را به شدت کاهش می دهد. به ویژه برای دختران نوجوان بسیار سخت است اگر آنها به دلایل حفظ سلامتی خود بخواهند بعدها سیگار را ترک کنند و دچار سرفه های مزمن و خس خس سینه مرتبط با کشیدن سیگار می شوند.

ثابت شده است نیروهای اجتماعی و اقتصادی زیادی مصرف دخانیات را تحت تاثیر قرار می دهند به ویژه بسیاری از این نیروهای مخرب دوست دارند سیگار کشیدن در میان نوجوانان رواج پیدا کند. بازاریابان توتون و تنباکو می دانند که اگر کودکان و نوجوانان را در سنین کم به قلاب بیندازند آنها به مشتریان مادام العمر آنها تبدیل خواهند شد. در این میان حتی زن ها آسیب پذیرتر نیز هستند زیرا آنها مستعد ابتلا به خواص اعتیاد آور نیکوتین بیشتر هستند.

سیگار کشیدن و اعتیاد:

نیکوتین ماده ای است که افراد را به تنباکو معتاد می سازد و اجازه نمی دهد که آنها این اعتیاد را کنار بگذارند. نیکوتین یکی از مواد بسیار اعتیاد آور است حتی اعتیاد آورتر از هروئین، که ممکن است هرکسی را به اعتیاد وادار کند و نیکوتین یک اعتیاد آور شیمیایی در تنباکو است و بسیاری از پیامدهای بهداشتی منفی سیگار را با خود دارد. علاوه بر این هنگام کشیدن سیگار مونوکسید کربن نیز تولید می شود که به سلول های قرمز خون متصل شده و اکسیژن موجود برای رسیدن به بافت های بدن را کاهش می دهد.

اثر نیکوتین بر روی سیستم عصب مرکزی

اثر نیکوتین بر روی سیستم عصب مرکزی باعث می شود که سیگار کشیدن لذت بخش باشد و شخص فکر کند که یک اثر آرام بخش دارد که باعث می شود فکر کند اضطراب، خستگی و تحریک پذیری را کاهش می دهد. مغز شما سعی می کند همیشه سطح نیکوتین خون را یکنواخت نگه دارد و اگر شما نیکوتین را به خون خود نرسانید مغز شما را وادار به استفاده از نیکوتین دیگری خواهد کرد. سیگار کشیدن اثرات مخربی در بارداری و حتی جلوگیری از بارداری دارد که حتی می تواند مغز فرد را دچار مشکل کند. برای آینده و سلامت خود و نسل های بعد از خود بهتر است سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

دکتر سلام