داروهای شما برای درمان سرطان پروستات پیشرفته قوی هستند، آن ها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند اما راه های بسیاری برای مدیریت آن ها وجود دارد. برای مصرف داروها باید با پزشک خود صحبت کنید، پزشک ممکن است دوز مصرفی و یا درمان شما را تغییر دهد.

بی اختیاری:

هنگامی که شما خنده، سرفه و یا عطسه کنید ممکن است نتوانید ادرار خود را کنترل کنید. این اتفاق زمانی می افتد که پروستات شما را با پرتو درمانی عمل جراحی می کنند. بنابراین بهتر است از مصرف کافئین خودداری کنید و با تمریناتی عضلات کف لگن خود را تقویت و این جریان را کنترل کنید.

ناباروری:

ناباروری ممکن است بعد از درمان سرطان پروستات اتفاق بیفتد. مانند جراحی برای برداشتن غده پروستات، تابش لگن، شیمی درمانی. از آنجا که ناباروری ممکن است دائمی باشد، اگر شما در آینده کودک می خواهید در مورد بانک اسپرم با پزشک خود صحبت کنید.

تغییرات هورمونی:

شما ممکن است نیاز به داروهایی برای کاهش سطح هورمون تستوسترون و دیگر هورمون های جنسی داشته باشید، زیرا این هورمون می تواند رشد سرطان را افزایش دهد. راه هایی برای مقابله با این مشکلات و عوارض جانبی وجود دارد.

در طول درمان ممکن است شما دچار موارد زیر شوید:

افزایش وزن، توسعه رشد سینه یا حساسیت آن، احساس افسردگی، از دست دادن توده عضلانی، توسعه ضعیف استخوان، گر گرفتگی.
هنگامی که سطح تستوسترون پایین باشد شما ممکن است بیش از افراد دیگر به دیابت، حمله قلبی و فشار خون بالا مبتلاشوید. شما می توانید بسیاری از علائم را با دارو و تغییر شیوه ی زندگی کنترل کنید. مکمل های غذایی مانند کلسیم و ویتامین D همراه با تمرین و آموزش وزن می تواند به افزایش استحکام استخوان کمک کند. این تغییرات هورمونی برگشت پذیر هستند.

 انواع درمان سرطان پروستات پیشرفته :

  • عمل جراحی
  • هورمون
  • تابش به پروستات

شما می توانید از مشکلات جنسی خود با دارو و درمان های دیگر مراقبت کنید مانند: سیلد نافیل، تادالافیل، وارد نافیل.
برای کاهش علائم، نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات روزانه مانند: آب، آب سیب یا نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید.

همچنین رژیم غذایی خود را تغییر دهید. خوردن ۵ یا ۶ وعده غذای سبک به جای ۳وعده غذایی بزرگ.

سعی کنید غذاهایی که بسیار آسان بر روی معده قرار می گیرند استفاده کنید: مرغ بدون پوست کبابی یا پخته، برنج و یا سیب زمینی آبپز و از چیزهایی که روده شما را تحریک می کند پرهیز کنید مانند: شیر و فرآورده های لبنی، غذاهای تند، کافئین، غذاهای چرب، غذاهای با فیبر بالا.

خستگی:

سرطان و یا برخی از درمان ها برای آن مانند تابش یا پرتو درمانی، هورمون درمانی، شیمی درمانی یا واکسن می تواند در شما خستگی ایجاد کند. شما می توانید هر روز ورزش کنید. مواد غذایی مغذی مانند مایعاتی که به بدن آبرسانی می کنند مصرف کنید. استراحت کافی داشته باشید. بر روی مهمترین وظایف خود تمرکز کنید. اگر با درمان سرطان دچار کم خونی شدید ممکن است دچار خستگی شوید. در این صورت پزشک مکمل و یا انتقال خون برای کمک به شما تجویز می کند.

تهوع، استفراغ:

این اغلب در طول شیمی درمانی اتفاق می افتد و ممکن است یکی از عوارض جانبی واکسن باشد.

سعی کنید این نکات را رعایت کنید:

خوردن یک وعده غذایی سبک در روز درمان، خوردن غذاها و نوشیدنی های آسان هضم برای معده و پوشیدن لباس گشاد. فراموش نکنید در مورد درمان های مکمل مانند طب سوزنی، هیپنوتیزم و فیدبک های زیستی با پزشک خود مشورت کنید.

لینک مرتبط: همه چیز را در مورد سرطان پروستات بدانیم

دکتر سلام