در بیماری آرتریت روماتوئید، مفصل شما متورم و صدمه می بیند، احساس خستگی می کنید، الگو های خواب شما غالبا با درد و عوارض جانبی درمان مختل می شود. عادات غذا خوردن شما تغییر می کند که منجر به نوساناتی در وزن شما می شود، شما همچنین ممکن است کار و فرصت اجتماعی خود را از دست بدهید و قادر به انجام کار های دیگر نباشید و به تمام این موارد می توان افسردگی را نیز اضافه کرد، افسردگی می تواند آرتریت روماتوئید (RA) را بدتر کند.

مردم افسردگی را در اشکال مختلف تجربه می کنند، برای برخی شامل افکار منفی، کاهش عمده جسمی و روانی که مانع بیرون آمدن آنها از رختخواب می شود.

مبارزه با آرتریت روماتوئید

صادق باشید:

در مورد تجربه های خود با RA متن بنویسید. از طریق نوشتن پیش بینی مستقیم در مورد با یک بیماری مزمن در زندگی آزادی پیدا می کنید. علاوه بر نوشتن متن ماهانه با یک روانشناس یا یک دوست نزدیک دیدار داشته باشید.

ایستادن و حرکت:

اکثر ما می دانیم که باید بیشتر ورزش کنیم. اگر شما در حال مبارزه با RA هستید و دچار افسردگی شدید حرکت در اطراف خیلی مهم است. ورزش سبب ایجاد خلق و خوی مثبت در شما و بلافاصله احساس بهتری به شما می دهد.

نشستن و نگه داشتن:

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن با تمرکز حواس دارای منافعی برای افسردگی، اضطراب و تسکین درد است.پنج دقیقه بی سر و صدا نشستن و گوش دادن به نفس خود، اولین گام مفید است.

خوردن غذاها و تاثیر آنها روی خلق و خوی:

خوردن کربوهیدرات های پیچیده مانند: برنج قهوه ای و گندم خلق و خوی شما را مثبت می کند. دو هورمون احساس خوب دوپامین و نور اپی نفرین هم با خوردن پروتئین ایجاد می شوند. یک رژیم غذایی سرشار از قند های ساده مانند نوشابه و نان سفید سبب ایجاد افسردگی می شوند. کمبود ویتامین نیز ممکن است سبب افسردگی شود.

شراکت داشتن:

با ابتلا به RA شما قطعا نیاز به خواب و استراحت کافی دارید، با پیوستن به یک باشگاه کتاب یا جمع آوری دوستان برای یک شام مختصر ماهانه می توانید بر افسردگی خود غلبه کنید.

تاثیر غذای آماده بر آرتریت روماتوئید:

RA  ممکن است چالش هایی در راه زندگی لذت بخش شما ایجاد کند. برای مقابله با آنها می توانید بسیاری از وظایف را که به راحتی انجام می گیرند و حتی لذت بخش هستند و می توانند روحیه شما را افزایش و علائم RA را کاهش دهد انجام دهید. به خودتان انرژی بدهید که برخی احساسات بد را در خودتان دور بریزید. خوردن مواد غذایی مناسب سبب بهبود خلق و خوی شما می شود. زمان بیشتری برای استراحت دارید و سبب کاهش درد و لذت بیشتر شما از زندگی روزانه می شود.

لینک مرتبط: نکات مهمی که باید در ورد آرتریت روماتوئید بدانید

دکتر سلام