سرماخوردگی
با اینکه سرماخوردگی مختص زمستان و هوای سرد است اما هیچ تضمیتنی وجود ندارد که در بهار و روزهای گرم سال سرما نخورید. زمانی که شما در  منزل خود در حال استراحت و در رختخواب هستید بسیار آرامش بخش است اما اگر سرما بخورید و این کار را انجام دهید اصلاً لذت بخش نیست، زیرا شما ترکیبی از درد ها را تجربه می کنید مانند: بدن درد، تب، لرز و احتقان بینی که هر کدام به نوبه ی خود احساس ناراحتی را در شما ایجاد می کنند.

مقدار قابل توجهی از داروهای خانگی از درد شما می کاهد و ممکن است شما را به حالت طبیعی برگرداند. ولی اگر شما بعد از چند هفته باز هم بیمار بودید و مشکلاتی مثل تنفس، ضربان قلب تند، احساس ضعف و دیگر علائم شدید یک وقت ملاقات با پزشک داشته باشید تا آموزش ها و داروهای را برای آنفولانزا در خانه به شما ارائه دهد.

درمان سرماخوردگی با این مواد غذایی

سوپ مرغ:

بهترین انتخاب غذایی برای زمانی که شما بیمار هستید، سوپ گرم با مرغ پر طلایی است. البته فراموش نکنید پرهای آن را از قبل دور ریخته باشید. طبق تحقیقات میل کردن یک کاسه سوپ که حاوی سبزیجات آماده مرغ است حرکت نوتروفیل ها را در بدن شما کند می کند. نوتروفیل ها یک نوع سلول سفید خون هستند. کار آن ها محافظت از اندامها در برابر عفونت است. طبق مطالعات اخیر سوپ خوشمزه ی مرغ به کاهش علائم عفونت تنفسی فوقانی به طور خاص کمک می کند. البته سوپی با نمک بسیار کم.

2- زنجبیل:

چند برش نازک از زنجبیل خام در آب جوشیده به تسکین سرفه و گلو درد کمک شایانی می کند. حتی احساس تهوعی را که ناشی از آنفولانزا هست دفع می کند.

عسل:

عسل چسبناک و طلایی رنگ دارای خواص ضد باکتری و میکروبی است. نوشیدن یک لیوان عسل شیرین در چای با لیمو ترش مزه درد گلو را از بین می برد. محققان دریافتند که با خوراندن ۱۰ گرم عسل به کودکان هنگام خواب شدت سرفه ی آن ها را کاهش می دهد. به خاطر داشته باشید که هرگز به کودکان زیر یک سال نباید عسل بدهید.

4- سیر:

سیر خوشبو حاوی آلیسین است که خواص ضد میکروبی دارد. ولی در وهله ی اول سیر از بیمار شدن جلوگیری می کند. اضافه کردن سیر به رژیم غذایی شدت علائم سرماخوردگی را کاهش می دهد.

ویتامین C:

این ویتامین نقش مهمی در بدن ایفا می کند و خواص درمانی زیادی دارد. ویتامین C را می توان در موادی مانند: لیمو، پرتقال، گریپ فروت، سبزی های برگ دار و سایر میوه ها دریافت کرد. اضافه کردن آب لیمو به چای لبریز همراه با عسل خلط گلوی شما را کاهش می دهد و عفونت های فوقانی دستگاه گوارش را می دهد.

6- غرغره کردن آب نمک:

آب نمک از عفونت تنفسی پیشگیری و شدت علائم سرماخوردگی را به حداقل می رساند و گلو درد و گرفتگی بینی را بر طرف می کند. این کار را با ۱ لیوان آب و ۱ قاشق نمک در خانه می توانید انجام دهید.

بخار و رطوبت:

به کم کردن سرفه شما می پردازد و مرطوب نگه داشتن کلبه ی زیبای شما ویروس های آنفولانزا را بیرون می کند

8- حمام گرم:

تب کودکان را با دادن یک حمام گرم کاهش دهید. حمام گرم می تواند علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را در بزرگسالان نیز کاهش دهد.

پروبیوتیک:

باکتری و مخمر است که در بدن شما و برخی غذاها و مکمل ها یافت می شود. آنها می توانند سیستم ایمنی بدن را سالم نگه دارند. مانند ماست پروبیوتیک.

اگر شما می خواهید هرگز بیمار نشوید باید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

دکتر سلام