یائسگی چیست؟ یائسگی یک بخش طبیعی از روند پیری است. در اولین مرحله از یائسگی، یائسگی توانایی یک زن را تحت تأثیر قرار می دهد. یائسگی معمولاً می تواند از ۳ تا ۵ سال طول بکشد. یائسگی زمانی شروع می شود که یک زن ۱۲ ماه دوره ی ماهانه نداشته باشد. متوسط سن شروع یائسگی ۵۱ سال است.

یائسگی و پیش یائسگی توسط هورمون هایی که در حال نوسان و کاهش هستند ایجاد می شود که روی بسیاری از نقاط بدن تأثیر می گذارد. مانند: سیستم تناسلی، مجرای واژن، سیستم ادراری، سیستم عصبی، قلب، مغز، استخوان ها و پوست. علائم شایع اغلب با تغییرات هورمونی در ارتباط با درد است.

 تغییرات هورمونی:

چرخه ی قاعدگی توسط هورمون جسم زرد رنگ و تحریک کننده ی فولیکول تنظیم می شود. این دو هورمون در غده ی هیپوفیز تولید می شوند. آن ها تخمدان ها را برای تولید استروژن و پروژسترون تحریک می کنند. در طول یائسگی و پیش یائسگی این هورمون ها در نوسان هستند و می توانند سبب ایجاد علائم دردناک شوند.

گرفتگی و حساسیت به لمس سینه ها:

تغییرات در دوره ی ماهیانه ممکن است سبب افزایش حساسیت سینه ها را در قبل و دوران قاعدگی ایجاد کند.

 سردرد های میگرنی:

تغییرات در میزان استروژن با سردردهای میگرنی در ارتباط است. اگر سطح استروژن بالا باشد سردرد افزایش اما اگر سطح این هورمون پایین باشد سردرد کاهش می یابد.

 درد مفاصل:

یائسگی ممکن است سبب ایجاد درد مفاصل شود و می تواند زانو، شانه، گردن، آرنج یا دست را تحت تأثیر قرار دهد که باعث ناراحتی و آرتریت مرتبط با یائسگی می شود.

 کبودی:

خارج از بدن نیز توسط نوسان و کاهش هورمون تحت تأثیر قرار می گیرد. سطح پایین استروژن می تواند منجر به کاهش قابلیت ارتجاعی پوست شود، همچنین توانایی پوست را برای حفظ آب کاهش می دهد. این باعث می شود پوست نازک تر و در نتیجه سبب ایجاد کبودی های دردناک می شود. پشت دست ها به خصوص به کبودی حساس هستند.

فیبرومیالژیا:

فیبرومیالژیا یک بیماری درد مزمن است که اغلب برای اولین بار در زمانی تشخیص داده می شود که یائسگی در زنان شروع می شود. برخی علائم یائسگی عبارتند از: خستگی، درد، همپوشانی خشکی واژن با کسانی که در ارتباط با فیبرومیالژیا دارند.

 درد هنگام مقاربت:

استروژن هورمونی است که در طی یائسگی در کوتاه مدت کمک می کند تا بافت واژن الاستیک باقی بماند، همچنین سبب مرطوب ماندن واژن می شود که کمک می کند تا ارتباط جنسی راحت تری داشته باشند. سطح استروژن که کم شود، بافت واژن نازک تر می شود و این باعث می شود مقاربت دردناک باشد.

 درد یائسگی چگونه درمان می شود؟

درد، ناراحتی و سایر علائم یائسگی را می توان از راه های مختلف درمان کرد.

درمان های کاهش درد عبارتند از:

داروهای ضد درد مانند داروهای غیر استروئیدی (ایبوپروفن) که ممکن است به درد مفاصل و کاهش درد سر کمک می کند. بسته ی یخ می تواند به کاهش درد زانو و کمر کمک می کند. مکمل های غذایی مانند روغن گل پامچال شب، ممکن است به کاهش حساسیت لمس سینه ها کمک کند. مقاربت دردناک اگر بدون درمان رها شود، ممکن است کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی درمان ها عبارتند از: استفاده از کرم واژن قبل از مقاربت، استفاده از مرطوب کننده ها از طریق واژن، روزانه التهاب را کاهش و ناراحتی و خشکی را نیز به حداقل می رساند. اسیدهای چرب امگا ۳ نیز سبب رطوبت بیشتر سطح واژن می شوند. نوشیدن مقدار زیادی آب با نوشیدنی های دیگر نیز موثر است.

استروژن واژینال:

یک شکل درمانی جایگزین هورمون HRT است که به کاهش خشکی و افزایش راحتی در هنگام رابطه ی جنسی کمک می کند. استفاده از کرم های موضعی حاوی استروژن به کاهش نشانه های واژنی کمک می کند. راه های دیگر برای افزایش جریان خون به واژن شامل طب سنتی، ورزش های هوازی و یوگا هستند.

راهنمایی های ورزشی برای فعال ماندن:

فعال نگه داشتن می تواند به کاهش درد بدن کمک می کند و ماهیچه ی شما کمتر مستعدآسیب می شود. ماساژ عمیق عضلانی، طب سوزنی، گرما و یا سرما راه های دیگر برای کاهش درد هستند.

دکتر سلام