با خشکی زیر چشم چه کنیم؟ شاید پوست خشک نگران کننده نباشد و بتوان به راحتی از آن گذشت، اما زمانی که این اتفاق در زیر چشم بیفتد می تواند دردسر ایجاد کند. چه چیزی باعث خشکی پوست زیر چشم می شود؟

پوست ناحیه ی اطراف چشم نسبت به سایر قسمت های بدن نازک تر و ظریف تر است. به همین دلیل کمتر قادر به حفظ رطوبت و بیشتر در معرض خشک شدن است.

از علل شایع خشکی پوست زیر چشم:

مواد پاک کننده ی خشن صورت و یا صابون، برس آرایشی کثیف، آفتاب سوختگی، مواد محرک در لوازم آرایشی و محصولات زیبایی، محصولات مو که بر روی صورت خود می ریزید، مالش بیش از حد چشم خود، آب بیش از حد گرم در هنگام شست و شو.

پوستی که خشک شده باشد پوسته پوسته نیز می شود و می تواند به سرعت خارش پیدا کرده، تحریک شده، ترک خورده، قرمز و یا حتی تغییر رنگ بدهد. خشکی پوست مزمن نیز می تواند به چین و چروک زودرس منجر شود و در حالت بدتر ممکن است پوست شما عفونت کند.

جلوگیری و درمان خشکی پوست:

محصولات مناسب، همراه با سازگاری و مرطوب کننده می تواند یک راه طولانی برای مبارزه با خشکی باشد.

محصولات نامناسب:

استفاده بیش از حد از پاک کننده های صورت و محصولات پوست مانند مالش، پاک کننده عمیق و لایه برداری که حاوی مواد شیمیایی خشن است می تواند پوست را خشک کند و چون پوست زیر چشم نازک تر و حساس تر است پس خیلی بیشتر در معرض التهاب می باشد.

مراقبت روزانه از پوست:

هر روز صورت خود را با آب ولرم و صابون فاقد پاک کننده صورت بشویید و از یک مرطوب کننده ی بدون چربی استفاده کنید و به یاد داشته باشید که قبل از رفتن به رختخواب آرایش خود را پاک کنید.

کاهش استرس:

از مالیدن زیر چشم خود با استفاده از آب خیلی گرم خودداری نمایید. همچنین از برس آرایش تمیز استفاده کنید. همه ی این کارها استرس پوست چشم را کاهش می دهد.

رژیم غذایی مناسب:

هیدراتاسیون مناسب برای یک بدن سالم ضروری است و به مبارزه با خشکی پوست می پردازد. هدف، یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان، مواد غذایی، سبزیجات برگ سبز، میوه های رنگ روشن و آجیل است و از غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی هایی مانند نوشابه، کربوهیدرات های تصفیه شده مانند کیک و کلوچه خودداری کنید.
پوست خشک زیر چشم قطعاً یک وضعیت اضطراری نیست اما برای آن، مدیریت لازم است. روال مراقبت از پوست ساده است، استفاده از مرطوب کننده، اجتناب از محصولات سخت و خشن با پوست، آب بیش از حد گرم و مالش بیش از حد چشم می تواند به بهبود زودتر شما کمک کند.

دکتر سلام