هنگامی که با دهان تنفس می کنید. برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارید البته این گونه تنفس به انتشار دی اکسید کربن در بدن شما می شود. هر انسانی معابری برای هوا به ریه دارد که آنها بینی و دهان هستند. یک فرد سالم و عادی هم از بینی زیبایش و هم از دهان تمیز و لطیفش تنفس می کند. تنفس از راه دهان تنها زمانی است که بینی شما در اثر آلرژی یا سرماخوردگی کیپ باشد و نتوانید نفس بکشید.

همچنین زمانی که شما ورزش جانانه ای انجام می دهید تنفس دهانی باعث می شود که اکسیژن سریع تر به عضلات برسد. تنفس از طریق دهان در همه زمان ها می تواند مشکل ساز باشد. از جمله زمانی که شما در خواب ناز هستید و استراحت می کنید. در بچه های کوچک و نونهال این تنفس دهانی به کجی دندان ها، ناهنجاری های صورت و یا رشد ضعیف بدن منجر می شود. در افراد بزرگسال تنفس دهانی مزمن منجر به بوی بد دهان، بیماری لثه و مشکلات دیگر شود.

مزایای استفاده از تنفس از طریق بینی چیست؟

بینی زیبای خود را نادیده نگیرید، مخصوصا زمانی سرما می خورید. بینی پر شده کیفیت و آرامش زندگی را کاهش می دهد. بینی اکسید نیتریک تولید می کند که باعث جذب توانایی ریه برای گرفتن اکسیژن است که کار این ماده انتقال اکسیژن در اندام های مختلف بدن است. این عمل باعث صافی عروق و گشاد شدن رگ های خونی می شود. ماده اکسیدنیتریک ضد قارچ، ضد ویروس، ضد انگل و ضد باکتری است این کار به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت کمک می کند. بینی مانند یک فیلتر فعالیت می کند و از ذرات کوچک هوا از جمله گرده جلوگیری می کند. تنفس از طریق بینی باعث می شود هوای سرد بیرون زمانی وارد دماغ می شود، گرم شود و سپس وارد ریه شود.

علائم زیر از طریق تنفس دهان است:

خرناس، خشکی دهان، بوی بد دهان، گرفتگی صدا، حلقه های تیره زیر چشم و خستگی مزمن است.

علل بینی مسدود شده:

احتقان بینی ناشی از آلرژی، سرماخوردگی، یا عفونت سینوسی است.

لوزه سوم بزرگ.

انحراف تیغه بینی.

پولیپ بینی یا غده های خوش خیم بافت در پوشش بینی.

شکل بینی.

شکل و اندازه فک.

آپنه انسدادی خواب، یک وضعیت پزشکی است که در آن تنفس متوقف می شود. غیر ارادی است و برای مدت کوتاهی در طول خواب رخ می دهد.

بعضی از افراد در کل عادت دارند از طریق دهان به جای بینی تنفس کنند. افراد مبتلا به بیماری آپنه ممکن است تبدیل به یک عادت شود. استرس و اضطراب هم می تواند منجر به تنفس از راه دهان شود. استرس سیستم عصبی سمپاتیک منجر به تنفس کم عمق، سریع و تنفس غیر طبیعی می شود.

دکتر سلام