برای رقیق شدن خون داروهای مختلفی وجود دارد ولی این داروها عوارض جانبی هم دارند. شخصی که از این داروها مصرف می کند امکان کبودی یا خونریزی بیشتری را تجربه می کند. هنگامی که از آن ها خوردید باید تحت مراقبت باشید، حتی نیاز است که به یک آزمایشگاه جهت چک کردن وضعیت خون خود به طور منظم بروید. در صورتی که خونریزی شما بیش از حد شد، پزشک شما ممکن است یک جراحی جزئی برایتان مناسب بداند.

5 درمان ترومبوز عمیق وریدی(DVT)

1- خونریزی داخلی:

رقیق کننده های خون همچنین می توانند به راحتی در درون شما خونریزی ایجاد کنند و شما هم متوجه خونریزی شوید. اگر شکم شما خونریزی داشته باشد می توانید از راه درد، استفراغ قرمز رنگ و همین طور مدفوع قرمز و سیاه متوجه شوید. خونریزی به مغز می تواند از راه سردرد شدید، تغییرات بینایی، حرکات غیر طبیعی و سردرگمی خود را نشان دهد. اگر شما متوجه هر کدام از این نشانه ها شوید باید سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

2- فیلتر ورید اجوف:

اگر بدن شما هماهنگی با رقیق کننده های خون ندارد و یا اثری روی شما ندارند، پزشک معالج شما ممکن است یک فیلتر به نام اجوف را برای شما توصیه کند و قرار دهد. کار این فیلتر جذب لخته های خون و دریافت آن ها است و از وارد شدن لخته به ریه و قلب جلوگیری می کند. از تشکیل لخته های جدید جلوگیری می کند اما جلوگیری از آمبولی ریوی خطرناک از توانایی های آن است. داروهای حل کننده ی لخته ی خون که ترومبولیتیک ها نام دارند، در اثر تجویز ناگهانی ممکن است باعث خونریزی شدید شوند. بنابراین پزشکان فقط در موارد اضطراری از آن ها استفاده می کنند، زیرا این حل کننده ممکن است زندگی شما را تهدید کند.

3- جوراب واریس:

این جوراب مخصوص و ویژه باعث می شود که فشار ملایم و آرامی  بر روی پاهای ظریف شما اعمال شود و همین طور توانایی حفظ حرکت خون را هم دارد. این جوراب های شگفت انگیز همچنین به عدم تشکیل لخته و پایین نگه داشتن تورم و رفع درد در شما طراحی شده اند. شما جوراب ضد واریس را می توانید با گرفتن یک نسخه از پزشک خریداری کنید، البته اگر فشار زیادی را متحمل می شوید. حتی زمانی که در خانه هستید می توانید آن ها را بپوشید.

4- نگه داشتن پاها:

هنگامی که در خانه ی زیبای خود در حال استراحت و آرامش هستید، پاهای خود را آهسته بالا و پایین بیاورید، این حرکت آرام جریان خون را در رگ ها آسان تر و بهتر به قلب مهربان شما می رساند که می تواند  تورم و احساس ناراحتی را در پاها کاهش دهد.

5- ورزش:

استفاده از ورش های عضلانی برای دریافت جریان خون به سایر نقاط بدن مفید است، مخصوصاً عضلات ساق پا. ورزش منظم به نگه داشتن یک وزن سالم و ایده آل و عدم ابتلا به بیماری کمک می کند.

لینک مرتبط: علل ترومبوز عمیق وریدی

دکتر سلام