در مورد ترمبوز عمیق وریدی(DVT) چه می دانید؟ طبق تحقیقات جدید ورزشکاران محترمی که به خصوص ورزش های استقامتی مانند ماراتن انجام می دهند، احتمال لخته شدن خون آن ها بیشتر است، زیرا به مناطق دور دست سفر می کنند و علائم ترمبوز عمیق وریدی را به اشتباه با مسائل مرتبط با ورزش قیاس می کنند. در صورت تورم، کبودی غیر منتظره در بازوی خود، ساق پا و یا قفسه ی سینه با پزشک خود ارتباط برقرار کنید و جریان را به او بگویید.

علل ترمبوز عمیق وریدی(DVT)

1- عمل جراحی:

استراحت در رختخواب نرم و گرم و عدم هر گونه فعالیت بعد از هر نوع عمل جراحی جریان خون را به اطراف بدن کند می کند. عمل های جراحی سنگین مانند: شکم، لگن، باسن و پاها خطر ترمبوز عمیق وریدی را افزایش می دهند، رگ ها را متورم می کنند و در طول عملیات زخمی می شوند. شما قبل از عمل باید با پزشک خود در مورد نیازتان به داروهای رقیق کننده ی خون جهت کمک به جلوگیری از لخته هماهنگ شوید. پس بعد از انجام عمل موفقیت آمیز به محض قادر بودن به حرکت باید شروع به فعالیت کنید.

بیماری التهابی روده:

زمانی شما به IBS، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا بیماری های روده دیگر مبتلا می شوید این ممکن است ۲ یا ۳ برابر خطر لخته شدن خون را افزایش دهد. مردم با این شرایط به احتمال زیاد به کم آبی، استراحت و یا به عمل جراحی نیاز دارند. التهاب همچنین باعث بیماری های روده می شود و وابسته به لخته خون است.

3- کمبود ویتامین D:

محققان در یک مطالعه نشان دادند که سطح ویتامین D در ۸۲ درصد افرادی که ترمبوز عمیق وریدی داشتند کمتر از ۸۵ نفر بودند که هرگز نداشتند. سطح ویتامین D در بزگسالان به ۶۰۰ تا ۸۰۰ ویتامین در روز است. شما این مقدار ویتامین را می توانید از ماهی قزل آلا، تن ماهی، پنیر و زرده ی تخم مرغ دریافت کنید، یا با صرف ۳۰ دقیقه وقت در آفتاب حداقل دو بار در هفته آن را دریافت کنید.

هورمون های جنسی:

قرص های ضد بارداری و جایگزینی هورمون برای یائسگی، استروژن که هورمون های ضروری زنانه هستند، می توانند راحت باعث لخته شدن خون شوند.

5- سرطان:

تومورها هم باعث آسیب بافتی می شوند و بعضی از انواع شیمی درمانی نیز لخته شدن را افزایش می دهد.

اضافه وزن:

وزن اضافی فشار بیشتری بر روی لگن و پاها می آورد و خطر ابتلا به ترمبوز عمیق وریدی را دو برابر می کند. ورزش می تواند انتخاب خوبی برای کاهش وزن شما باشد.

7- بارداری:

تشکیل یک جنین هم فشار زیادی را به لگن و پاهای شما وارد می کند. ترمبوز عمیق وریدی از هر ۱۰۰۰ بارداری ۲ بار اتفاق می افتد.

تولد زودرس:

اگر شما قبل از ۳۷ هفته به دنیا آمده اید خطر بالاتری را نسبت به این بیماری در طول زندگی خود دارید.

9- سیگار کشیدن:

منجر به لخته شدن خون و بیماری قلب می شود. حتی مصرف گاه گاه آن هم می تواند به شما صدمه بزند.

قرص های ضد بارداری:

این ترکیب می تواند نه برابر خطر طبیعی برای ترمبوز عمیق وریدی شود.

دکتر سلام