پوست شما در دوران بارداری ممکن است تغییراتی داشته باشد. در این دوران پوست شکم شما شروع به کشش می کند. ترشح چربی اضافی باعث ایجاد جوش تحریک کننده و آکنه می شود و همان طور که کودک شما رشد می کند پوست شما خشک تر می شود. تغییرات هورمونی سبب می شود پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و رطوبت آن نیز کم شود که این می تواند سبب پوسته پوسته شدن، برجستگی های قرمز رنگ و دارای خارش همراه با پوست خشک شود.

در حالی که بیشتر زنان خشکی و خارش پوست را تجربه می کنند، برخی از زنان باردار نیز خارش در ران، سینه و بازوهای خود احساس می کنند. در سه ماهه ی سوم تعداد کمی از مادران برجستگی های قرمز خارش دار در شکمشان ایجاد می شود. برخی از درمان های طبیعی برای کمک به شما وجود دارد، روغن زیتون و روغن جوجوبا با ارائه رطوبت شدید به پوست شما مفید هستند و نیز سرشار از آنتی اکسیدان هستند.
سعی کنید از مواد شست و شوی بدن و صابونی هایی که حاوی الکل باشد استفاده نکنید و یک قسمت سرکه ی سیب را با دو قسمت آب که به عنوان پاک کننده ی طبیعی است مخلوط کنید.  این مایع می تواند PH پوست شما را به حالت طبیعی برگرداند و از خشکی پوست شما جلوگیری کند. شما همچنین می توانید از روغن مرطوب کننده ی نارگیل، عسل خام، صابون کاستیا و روغن دوران بارداری استفاده کنید. سعی کنید پوست خود را همیشه از گرد و خاک و چربی اضافه پاک کنید. ماست سرشار از اسید لاکتیک و پروتئین است.

ماست به سم زدایی و آبرسانی به پوست شما کمک می کند. ماست همچنین سلول های مرده ی پوست را حذف می کند و با کاهش چین و چروک پوست شما را جوان نگه می دارد. یک لایه ی نازک از ماست ساده را روی پوست خود ماساژ دهید و بعد از دو یا سه دقیقه با آب گرم شست و شو دهید و با یک حوله ی تمیز خشک کنید. حمام شیر هم برای پوست خشک بسیار مناسب است. مانند ماست اسید لاکتیک طبیعی در شیر می تواند سلول های مرده ی پوست را از بین ببرد و پوست را مرطوب کند.

 

با ترکیب دو فنجان شیر خشک، یک دوم فنجان آرد ذرت، یک دوم فنجان جوش شیرین یک اسانس مناسب برای بارداری درست کنید. اگر شما گیاه خوار هستید می توانید برنج، سویا و یا شیر نارگیل استفاده کنید. انجمن بارداری آمریکا به شدت نشان می دهد که آب حمام باید گرم باشد نه داغ. گذراندن زمان زیادی در یک حمام گرم می تواند پوست شما را خشک کند.

با توجه به تغییر سطح استروژن برخی خارش ها به خصوص در کف دست طبیعی است. اما اگر خارش در دست و پای شما شدید بود حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین تیره شدن ادرار، خستگی، از دست دادن اشتها، افسردگی، چند رنگ شدن مدفوع، ممکن است نشانه هایی از یک اختلال کبدی در دوران بارداری می باشند. اختلال کبد بر جریان طبیعی صفرا تأثیر می گذارد و ممکن است برای کودک خطرناک و سبب مرگ نوزاد یا نوزاد زودرس شود که البته این مشکل در عرض چند روز پس از زایمان از بین می رود.

دکتر سلام