فردا سیزدهمین روز فروردین و آخرین روز تعطیلات نوروزی می باشد که مردم این روز را در دامان طبیعت سپری می کنند به همین دلیل اورژانس کشور برای ارائه خدمات درمانی و امدادی نیروهای خود را به حالت آماده باش فراخوانده است.سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه تعطیلات پایانی نوروز توسط اورژانس پوشش داده می شود، گفت: ۱۵۶ پایگاه اورژانس ویژه روز طبیعت در تهران در حالت آماده باش هستند.

دکتر پیرحسین کولیوند با تاکید بر اهمیت رعایت نکات ایمنی ویژه روزهای پایانی تعطیلات نوروزی توسط مردم و مسافران، اظهار داشت: تعطیلات پایانی نوروزی نیز به طور کامل توسط اورژانس پوشش داده می شود.

وی با بیان اینکه مرکز اورژانس تهران برای تعطیلات پایانی نوروز و روز ۱۳ بدر، روز طبیعت تمهیدات ویژه ای اندیشیده است، افزود: ۱۳۵ پایگاه درون شهری اورژانس و ۲۱ پایگاه جاده ای در تهران برای تعطیلات پایانی نوروز در حالت آماده باش هستند.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: همچنین مرکز ارتباطات اورژانس و سامانه ۱۱۵ برای دریافت تماس های مردمی در آمادگی کامل قرار دارد.

وی تصریح کرد: پایگاه اورژانس هوایی با شعاع عملیاتی ۱۵۰ کیلومتر مربع نیز برای انجام ماموریت در حالت آماده باش است.

کولیوند گفت: ۱۱۰ دستگاه آمبولانس،۲۵ دستگاه در بوستانها و موتور لانس اماکن تفریحی به منظور ارائه خدمات به مردم در روز طبیعت در شهر تهران در حالت آماده باش هستند.

وی با اشاره به آمادگی ایستگاه های سلامت در محورهای ورودی و خروجی شهر تهران برای ارائه خدمات به مسافران در مسیرهای رفت و برگشت به تهران، تاکید کرد: هماهنگی با ستاد هدایت بیماران دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در شهر تهران برای پذیرش بیماران نیز انجام شده است.

توصیه های بهداشتی

سرپرست اورژانس کشور به آمادگی اتوبوس آمبولانس های اورژانس به تعداد هفت دستگاه برای ارائه خدمات در شهر تهران اشاره و تصریح کرد: از مردم عزیز می خواهیم که در روزهای پایانی تعطیلات نیز نکات ایمنی را رعایت کنند و از مصرف لبنیات غیربهداشتی و غیرپاستوریزه خودداری کنند.

وی افزود: شیر دام باید ۳ تا ۵ دقیقه جوشیده شود تا عاری از میکروب شود و زمان کافی برای شستشوی صحیح دست حداقل ۲۰ ثانیه باشد.

کولیوند تاکید کرد: کودکان در برابر اسهال و آنفلوانزا بسیار آسیب پذیر تر هستند و توجه کنید که در هنگام بیماری سالمندان برای مراجعه به پزشک تاخیر نکنیم، همچنین بیماران دیالیزی و پیوندی، بیماران دیابتی در برابر آنفلوانزا آسیب پذیرتر از سایر افراد هستند لذا حتما واکسن سالانه آنفلوانزای خود را تزریق کنند.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در طرح سلامت نوروزی سال ۹۶ اظهار داشت: بیمار مبتلا به سل اگر دو هفته درمان مناسب شود، دیگر انتقال دهنده ی بیماری سل نخواهد بود.

وی گفت: زنان باردار مبتلا به علائم تنفسی مانند سرفه از مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنند و لازم است که مردم عزیز توصیه های بهداشتی را جدی بگیرید و در هنگام سفر ترجیحا از میوه های دارای پوست استفاده کنند.

سرپرست اورژانس کشور تاکید کرد: امیدواریم که مردم و مسافران عزیز نوروزی در هر جای کشور که حضور دارند با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی تعطیلات خوبی را پشت سر بگذارند

منبع/مهر