مغز

مغز شما به خوبی در برابر آسیب ها محافظت می شود. مغز در جمجمه استخوانی قرار دارد. اما با تمام این حفاظت های طبیعی، هنوز هم می تواند مجروح شود. آسیب های مغزی تی بی آی ضربه به سر است که تحت تاثیر کارکرد مغز است. فراموش نکنید آسیب به سر و مغز شما همیشه امکان دارد.

چگونه مغز می تواند آسیب ببیند؟

ضربه ی سخت به سر می تواند مغز را در داخل جمجمه تکان دهد و باعث کبودی، شکستگی رگ های خونی و یا آسیب عصبی به مغز شود.

آسیب های مغزی خفیف و شدید:

تی بی تی می تواند خفیف یا شدید باشد. ضربه خفیف باید خیلی سریع بهبود یابد، ولی ضربه ی شدید می تواند ناخودآگاه یک دوره ی طولانی طول بکشد. یا حتی می تواند به حالت کما یا مرگ منجر شود.

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی توسط یک تکان جلو و عقب در داخل جمجمه ایجاد می شود. می تواند هر ضربه ی سخت به سر یا بدن باشد مثل یک تکان در فوتبال و یا یک تصادف که منجر به ضربه مغزی می شود.

چگونه بفهمید یک ضربه ی مغزی نیست؟

اگر شما پس از ضربه خوردن یا سقوط متوجه علائم زیر شدید ضربه مغزی شده اید. سرگیجه، تهوع یا استفراغ، تاری دید، سر درد و غیره که شما نیاز به چک توسط پزشک دارید.

بهبودی بعد از یک ضربه ی مغزی:

ضربه جمجمه بسیار دشوار است اگر به اندازه ی کافی سخت باشد به آن شکستگی جمجمه می گویند. اگر لبه های تیز استخوان جمجمه شکسته شود و به مغز آسیب برسانند به بافت ها هم آسیب می زنند و منجر به خونریزی در مغز می شوند. که یکی از نشانه های آن خارج شدن خون از گوش یا بینی است.

خونریزی در مغز:

اگر مغز شما از ناحیه ی رگ های خونی آسیب دیده باشد خونریزی می کند. اما اگر هماتوم بر مغز فشار بیاورد شما باید توسط یک اورژانس پزشکی درمان و به قطع جریان خون به مغز اقدام کنید.

تشخیص آسیب های مغزی:

پزشک شما می تواند با آزمایشات، بررسی حافظه، تمرکز، توانایی حل مساله و دیگر توابع یا سی تی اسکن و ام آر آی آسیب را تشخیص دهد.

آسیب های مغزی حافظه:

گاهی اوقات ممکن است از بخش هایی از مغز شما آسیب برسد که شما نتوانید اطلاعات را بازیابی و یا ذخیره کنید. به همین دلیل افراد مبتلا به آسیب های شدید مغزی گاهی اوقات ممکن است حافظه ی خود را برای مدت زمان طولانی از دست بدهند. شما ممکن است پس از ضربه تی بی آی احساساتی از جمله غم و اندوه مداوم، بی خوابی و افسردگی را تجربه کنید. اگر شما قادر به کنترل احساسات خود نبودید با پزشک خود در مورد درمان صحبت کنید.

اثرات طولانی مدت آسیب های مغزی:

آسیب ها می تواند روی زندگی شما تاثیر بگذارد از جمله مشکلات فکر، حرکت، کنترل احساسات، آلزایمر و دیگر اختلالات مغزی.

بازیابی آسیب مغزی شدید:

صدمات خفیف مانند تکان مغزی نیاز به استراحت طولانی برای التیام بخشیدن دارند. مشاوره و جلسه با یک روانشناس یا روانپزشک می تواند به شما در یادگیری آسیب زندگی کمک کند. آسیب های مغزی در هر سال حدود دو و نیم میلیون نفر را درگیر می کنند. نزدیک به نیم میلیون بچه از جمله پسر و دختر در هر سال به اتاق اورژانس جهت آسیب مغزی مراجعه می کنند.

ایمنی در اتومبیل:

زمانی که سوار اتومبیل می شوید حتماً کمر بند ایمنی خود را ببندید تا در زمان تصادف از ضربه خوردن سر شما جلوگیری شود.

ورزش:

آسیب به سر در ورزش های حرفه ای و آماتور مانند فوتبال، بیس بال و هاکی رایج است. شما باید هنگام بازی از کلاه های ایمنی استفاده کنید.

جلوگیری از آسیب به سر، افتادن و زمین خوردن:

شما ممکن است هنگام تمیز کردن، بستن کابل، نصب چراغ و رفتن به حمام آسیب ببیند؛ پس مراقب خود باشید.

دکتر سلام