بنزوئیل پراکسید برای آکنه؟ سطح هورمون بالا در دوران بارداری ممکن است سبب ایجاد آکنه شود. افزایش هورمون پوست سبب تولید چربی بیشتر می شود که منافذ پوست را مسدود می کند و منجر به ایجاد جوش می شود. برخی زنان ممکن است از بنزوئیل پراکسید استفاده کنند، این یکی از داروهای بدون نسخه است که در درمان آکنه خفیف تا متوسط موثر می باشد که به صورت کرم، لوسیون و ژل برای شست و شوی صورت بکار می رود.

باکتری های عامل آکنه فقط می توانند در یک محیط بدون اکسیژن زندگی کنند. بنزوئیل پراکسید با استفاده از اکسیژن برای کشتن باکتری ها عمل می کند، همچنین با ایجاد یک اثر لایه بردار خفیف کمک می کند تا منافذ باز شوند. شما باید در مورد ایمنی بزوئیل پراکسید در دوران بارداری و شیردهی مطمئن شوید.

آیا بنزوئیل پراکسید در دوران بارداری قابل استفاده است؟

هیچ مشکلی با مصرف این دارو در دوران بارداری گزارش نشده است. قبل از استفاده از بنزوئیل پراکسید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا بزوئیل پراکسید در دوران شیردهی مناسب می باشد؟

زمانی که درحال شیردهی هستید قبل از استفاده از بنزوئیل پراکسید با پزشک خود مشورت کنید. با این حال بنزوئیل پراکسید احتمالاً بی خطر است.

عوارض جانبی بنزوئیل پراکسید:

عوارض جانبی شایع تر بنزوئیل پراکسید پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
این عوارض جانبی عبارتند از: خشکی یا لایه برداری، احساس گرما، مور مور، سوزش خفیف.
عوارض جانبی جدی: بنزوئیل پراکسید به ندرت می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر هرگونه از این عوارض جانبی در شما ایجاد شد استفاده از دارو را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی می تواند شامل:

سوزش، تاول، قرمزی یا تورم در محل درمان، برخی افراد ممکن است یک واکنش آلرژیک به بنزوئیل پراکسید با علائمی از قبیل: جوش، کهیر یا خارش در هر نقطه بدن، ضعف احساس، تنگی گلو، مشکلات تنفسی، تورم چشم، صورت، لب ها و زبان همراه است.

جایگزین استفاده از بنزوئیل پراکسید:

اگر شما می خواهید در دوران بارداری از خوردن قرص جلوگیری کنید، راه های دیگری برای کاهش آکنه وجود دارد. پوست خود را به آرامی بشویید، مقدار زیادی آب برای آبرسانی پوستتان بنوشید، از کافئین زیادی اجتناب کنید. اگر شما از وسایل آرایش استفاده می کنید، سعی کنید از بدون روغن ها استفاده کنید. موهای خود را حفظ کنید، مو حاوی روغنی است که ممکن است منافذ پوست شما را مسدود کند.

ممنوعیت استفاده از بنزوئیل پراکسید:

آکنه های خود را دست کاری نکنید چون ممکن است بدتر شوند و زخم شوند. دست خود را قبل از لمس صورت بشویید. بسیاری از غذاهای فرآوری شده و شکر تصفیه شده را نخورید. یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات برای پوست شما مفید می باشد. بنزوئیل پراکسید به طور کلی برای زنان باردار مناسب و امن می باشد. از آنجا که بنزوئیل پراکسید خیلی کم جذب بدن شما می شود، این احتمال وجود دارد که با داروهای دیگر تداخلی نداشته باشد.

دکتر سلام