اگزما چه معنی برای رژیم غذایی من دارد؟ اگزما یک بیماری التهابی پوست است و به عنوان درماتیک آتوپیک شناخته شده است و می تواند منجر به سوزش پوست، تراوش، تاول و خارش شود. همچنین می تواند در تکه های پوست شما چربی ایجاد کند. البته درطول زمان اگزما در کودکان زیر ۲ سال شایع است. محرک های ارثی و محیطی می توانند نقش مهمی در توسعه ی بیماری داشته باشند اما علت آن به وضوح هنوز مشخص نیست. بزرگسالان ممکن است اگزما را تجربه کنند. بسیاری از افرادی که اگزما دارند نیز با آلرژی غذایی تشخیص داده می شوند.

آلرژی های رایج اگزما عبارتند از:

شیر گاو، تخم مرغ، محصولات سویا، گلوتن، آجیل، ماهی و سخت پوستان. حفظ یک رژیم غذایی اگزما پسند کلید مدیریت کلی بیماری است. غذاهای خاصی که وجود دارد باید بخورید. خوردن غذاهای ضد التهاب به کاهش اگزما کمک می کند. شامل: ماهی های چرب، ماهی آزاد و شاه ماهی. روغن این ماهی ها حاوی سطح بالایی از اسیدهای چرب و امگا ۳ هستند که ضد التهاب هستند.

غذاهای حاوی کورستین یک فلاونوئید گیاهی است که ممکن است به بسیاری از گل ها، میوه ها و سبزیجات با رنگ های غنی شده باشد. این به این معنی است که می تواند باعث التهاب و همچنین کاهش سطح آنتی هیستامین در بدن شما باشد.

غذاهای سرشار از کورستین عبارتند از:

سیب ها، بلوبری، گیلاس، کلم بروکلی، اسفناج و کلم است.

غذاهای پروبیوتیک شامل ماست است که منجر به سیستم ایمنی قوی می شود و ممکن است به کاهش عود یو پی اس و یا واکنش های آلرژیک کمک کند.

برنامه ریزی بارداری:

نوزاد ممکن است کمتر به اگزما مبتلا شود اگر پروبیوتیک مادر طول بکشد و در دوران بارداری از نوشیدن شیر گاو جلوگیری شود. طبق تحقیقات کودکانی که به طور انحصاری در طول سه ماه اول زندگی شیر می خورند، کمتر احتمال به توسعه ی اگزما دارند.

سایر غذاهای غنی از پروبیوتیک عبارتند از:

نان خمیر ترش، سوپ سیر، ترشی به طور طبیعی، پنیر نرم و کلم ترش است. بهترین شرط خوردن مواد غذایی بستگی به آلرژی غذایی شما دارد. اگزما ممکن است باعث شعله ور شدن حساسیت آن ها می شود.

آیا هر گونه مواد غذایی را باید محدود کرد یا از خوردن آن ها باید جلوگیری شود؟

آنچه که شما می خورید ممکن است به طور مستقیم باعث اگزما نشود اما می تواند به افزایش بیماری منجر شود. آلرژی غذایی عبارت است از: محصولات لبنی، سویا، آجیل و غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و مصنوعی ممکن است علائم را تشدید کند. مثل مارگارین و فست فود. مواد قند بالا مثل کیک ها، برخی از قهوه ها، نوشیدنی ها و همبرگر است.

رژیم غذایی ضد التهابی:

این برنامه ی غذایی به از بین بردن یا افزایش التهاب و خوردن غذاهای غنی از فیبر تمرکز می کند. مثل سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم مانند روغن زیتون و ماهی هایی با اسد چرب و امگا ۳.

رژیم غذایی دی شیدروتیک:

اگزما دی شیدروتیک با تاول های کوچک بر روی دست و پا مشخص می شود. همانند دیگر اشکال اگزما علت آن ناشناخته است. نیکل و کبالت ممکن است علائم اگزما را تشدید کند. نیکل و کبالت ممکن است در گندم، غلات کامل، چاودار، جود دوسر، کاکائو، پودر خمیر مایع، میوه های خشک، نخود و مواد غذایی کنسرو شده پیدا شود. غذاهای سرشار از ویتامین C می تواند به کاهش جذب این عناصر منجر شود و این مواد می تواند کمک کند. فلفل دلمه ای، کلم، پرتقال ها، توت فرنگی، گل کلم، آناناس و انبه.

بسیاری از محرک ها برای اگزما، ممکن است استرس، محصولات موضعی و زیست محیطی باشد.

دکتر سلام