شاید این سوال برای خیلی ها مطرح باشد. یائسگی چیست؟ یائسگی پایان همیشگی عادت ماهیانه است. این یک نقطه ی عطف است نه یک بیماری. اما می تواند تأثیر بزرگی بر سلامت یک زن داشته باشد. اگر چه یائسگی می تواند تحول فیزیکی از گر گرفتگی، تعریق شبانه و سایر علائم را ایجاد کند اما می تواند آغاز مرحله ی جدید و با ارزش از زندگی یک زن باشد.

چه عواملی باعث یائسگی می شوند؟

سن یکی از عوامل اصلی یائسگی است. این پایان پتانسیل باروری یک زن است که توسط تخمدان ها سرعت عملکرد به تدریج کم می شود. جراحی خاص و درمان پزشکی می تواند یائسگی را القاء کند مانند کسانی که عمل جراحی برای برداشتن تخمدان، شیمی درمانی، پرتو درمانی و لگن را انجام می دهند. داشتن یک هیسترکتومی (عمل جراحی برای برداشتن رحم) بدون برداشتن تخمدان ها منجر به یائسگی نمی شود.

زمان شروع یائسگی ؟

به طور متوسط زنانی که ۵۱ سال سن دارند در یائسگی طبیعی هستند. اما یائسگی می تواند زودتر یا دیرتر شروع شود. زنانی که سیگار می کشند نسبت به زنانی که سیگاری نیستند چند سال زودتر یائسه می شوند. هیچ راه اثبات شده ای برای پیش بینی سن یائسگی وجود ندارد. تنها زمانی می توان یائسگی را تأیید کرد که یک زن برای ۱۲ ماه متوالی دوره ی ماهیانه ای نداشته باشد.

پیش از یائسگی:

یائسگی به تدریج طبیعی اتفاق می افتد. تخمدان ها به طور ناگهانی کار خود را متوقف می کنند. در طول یائسگی هنوز هم بارداری ممکن است، چون تخمدان ها هنوز هم عمل تخمک گذاری را انجام می دهند. هر چند لزوماً به صورت ماهانه نیست.

یائسگی:

چه انتظاری دارید؟

یائسگی روی هر زن تاثیر متفاوت می گذارد. برخی از زنان خیلی طبیعی و بدون هیچ مشکلی یائسه می شوند و برخی دیگر علائم شدید مانع زندگی طبیعی آن ها می شود. برخی از علائم یائسگی عبارتند از:

تغییرات دوره:

در روش های یائسگی، قاعدگی یک زن به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد. اما این تغییرات می تواند از زنی به زن دیگر متفاوت باشد. دوره ها ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر، سنگین تر و یا سبک تر شوند. این تغییرات طبیعی است.

گر گرفتگی:

گر گرفتگی احساس مختصری از گرما است که ممکن است باعث سرخ شدن صورت و گردن شود و لکه های موقت و قرمز رنگی در قفسه ی سینه، پشت و بازوها ایجاد شود. انجام ورزش منظم، اجتناب از غذاهای تند و ادویه دار و مدیریت استرس می تواند به کم شدن گر گرفتگی کمک کند. گر گرفتگی در شب می تواند خواب را مختل و باعث تعریق شبانه شود. سعی کنید این امکانات را فراهم کنید: استفاده از یک فن در اتاق خواب، اجتناب از ملافه های سنگین، نگه داشتن یک پارچه ی مرطوب در کنار خود برای زمانی که احساس داغی و گرما کردید.

 

مدیریت علائم شدید:

اگر علائم یائسگی یک مشکل هستند با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما با هورمون های یائسگی و درمان های جایگزین هورمونی مشکلات یائسگی را کم می کند. درمان دیگر شامل دوز کم قرص های ضد بارداری می باشد. داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون یا سایر داروها به گر گرفتگی کمک می کند.

هورمون درمانی جایگزین:

این هورمون ها می توانند علائم یائسگی را کاهش دهند. محصولات نسخه های مختلف برای درمان گر گرفتگی و علائم واژینال در دسترس هستند.

هورمون درمانی همسان:

این هورمون ها علائم یائسگی را کاهش می دهند. درمان هورمون های همسان برای علائم یائسگی می توان به برخی از داروهای تجویزی مورد تأیید اداره بهداشت مراجعه کنید.

درمان های جایگزین یائسگی:

تحقیقات به اندازه ی کافی برای نتیجه گیری در مورد درمان با شبدر قرمز و سویا انجام شده است. در مورد هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید او می تواند تداخل دارویی را بررسی کند.

خطرات سلامتی یائسگی:

با شروع یائسگی شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی و پوکی استخوان وجود دارد. از دست دادن استروژن یک نقش بر بیماری قلبی پس از یائسگی دارد.

یائسگی:سالم ماندن

برای شروع یائسگی یک معاینه که شامل اندازه گیری فشار خون، کلسترول، قند خون و یک ماموگرافی انجام دهید. یائسگی زمان بسیار خوبی برای ارتقای رژیم خود و فعالیت های بدنی و مهارت های مدیریت استرس می باشد.

یائسگی فعال یک نیاز جدی است:

در یک زن رفتن به دوره ی یائسگی و بعد از آن دریافت فعالیت های بدنی منظم شامل ورزش های هوازی برای قلب و کم کردن وزن برای استخوان ها خیلی کمک دهنده است. یائسگی یک رژیم جدید و زمان مناسب برای فعالیت های بیشتر در زندگی شما است.

لینک مرتبط : آیا یائسگی خواب شما را مختل می کند؟

دکتر سلام