با بارش های گسترده به دلیل فعال شدن موج جدید بارش ها در کشور سازمان هواشناسی در خصوص استمرار بارش ها و جاری شدن آب در شهرها هشدار داد و پیش بینی کرد این سامانه بارشی تا اواخر هفته کشور را تحت تاثیر بارش های خود قرار دهد.

سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه شماره 6 خود اعلام کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه با فعالیت سامانه بارشی بر روی کشورآبگرفتگی معابرعمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیلها و همچنین لغزندگی و اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی به سبب بارش برف در مناطق سردسیر شمال غرب و ارتفاعات البرز به شرح زیر پیش‌بینی می‌شود:

یکشنبه 13 فروردین ماه سال 96: بارش برف در اردبیل، جاده‌های کوهستانی در مناطق مرتفع نیمه شمالی آذربایجانهای شرقی و غربی، شمال زنجان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان و آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیلها در برخی نقاط استانهای لرستان، شرق کرمانشاه، شمال چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، شمال و شرق خوزستان، شمال شرق فارس، غرب سمنان، نیمه شمالی خراسان رضوی، جنوب شرق خراسان شمالی.

دوشنبه 14 فروردین ماه سال 96: بارش برف در جاده‌های کوهستانی در مناطق مرتفع خراسان شمالی، خراسان رضوی، ارتفاعات البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان؛ آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیلها در برخی نقاط استانهای مرکزی، نیمه شمالی اصفهان، غرب سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، مازندران و گلستان.

روزهای دوشنبه و سه شنبه به سبب وزش باد شدید در نیمه شرقی کشور پدیده گرد و خاک برای پاره‌ای نقاط هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و یزد پیش‌بینی می‌شود.

از دوشنبه تا پنج شنبه خلیج فارس و تنگه هرمز و از چهارشنبه تا پنج شنبه دریای عمان به سبب وزش باد شدید مواج خواهند بود.

با توجه به پدیده‌های جوی مورد انتظار توصیه می‌شود به‌ویژه برای عبور از جاده‌های کوهستانی عوامل محدود کننده مانند بارش برف و لغزندگی جاده، کاهش دید به سبب بارندگی و مه آلود بودن مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌ریزی برای برگشت در شرایط مناسب انجام شود.

با توجه به احتمال وقوع سیلاب از برپا کردن چادر در حاشیه رودها و مسیلها طی روز یکشنبه تا اواخر دوشنبه در مناطق درگیر بارش خودداری شود.

منبع/تسنیم