بسیاری از مادران با مشکل کمبود شیر روبرو هستند که تاثیرات زیادی روی رشد بچه می گذارد. شیر مادر به عنوان بهترین غذای شیرخوار در 6 ماهه اول زندگی به حساب می آید و برخی ار مادران به دلیل کمبود شیر، فرزند خود را از این نعمت بزرگ محروم می کنند. به همین دلیل دنبال درمانی برای رفع این مشکل هستند، در این بخش قصد داریم تا مطالبی در مورد زیاد شدن شیر مادر به شما بگوییم، با دکتر سلام همراه باشید.

تأمین مواد معدنی مورد نیاز بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که دربرگیرنده تمامی مواد مغذی اعم از چربی‌ها می‌باشد می‌تواند به عملکرد بهتر سلول‌ های عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کند. در اینجا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که سبب تحریک تولید شیر مادر می‌شوند را ذکر می‌کنیم:

سبزیجات برگ پهن و سبز

– سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کلم، کاهو و … از جمله مواد غذایی هستند که کارشناسان توصیه می‌کنند آنها را استفاده کنید زیرا مصرف آنها سبب ازدیاد شیر مادر می‌شود و منبع خوبی از انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و فیتواستروژن‌ ها می‌ باشند که عمل شیرآوری را تقویت می‌‌ کنند. ریحان نیز جز گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودکان است.

رازیانه

– رازیانه یکی از شناخته‌ شده‌ ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می‌ باشد. رازیانه‌ حاوی ترکیباتی می‌ باشد که می‌ توانند سبب تغییرات هورمونی شوند بنابراین این ترکیبات دارویی می‌توانند با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستند، سبب افزایش ترشح شیر مادر شوند. رازیانه را می‌ توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. همچنین می‌ توان آن را بخارپز کرده و یا در کره تفت داد و مصرف نمود. رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ نیز داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می‌کنند.

سیاه‌ دانه

– با خاصیت ضد درد، ضد سرطان، هضم‌ کننده غذا، کاهش‌ دهنده پر فشاری خون باعث افزایش شیر مادران می‌ شود و مصرف روزانه ۲ گرم سیاه‌ دانه بلا مانع است که بهتر است دانه‌ ها له تا اثر آن ها بیشتر شود. تاکنون عوارض جانبی از سیاه‌ دانه مشاهده نشده و مصرف آن در دوران بارداری توصیه می‌ شود.

سیب ‌زمینی

– برای مادر مقوی و سالم است و مهم ترین اثر آن ضد درد، ضد میکروب، خواب آور، خلط آور و ادرارآور برای کودک است.

هویج و چغندر

– این سبزیجات سرشار از بتاکاروتن می‌ باشند و از طرفی در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوان مورد نیاز می‌ باشد. این سبزیجات همچنین حاوی روغن‌ های فرار و فیتواستروژن بوده که در تولید شیر مادر موثرند. همچنین دم کرده‌ی تخم هویج به مقدار یک قاشق قهوه خوری برای یک فنجان آب جوش، شیر را زیاد می‌کند.

گرمک

– خوردن گرمک برای ازدیاد شیر مادر بسیار مؤثر است.

ماءالشعیر

– ماءالشعیر در تولید و افزایش شیر مادر مؤثر است.

نوشیدنی‌ها

– برخی از نوشیدنی‌ ها مانند آب، آب هندوانه، برخی از دم کرده‌ها (بخصوص دم کرده‌ی شنبلیله یا گل بابونه) و چای‌ها که حاوی لاکتوژن می‌ باشند به تولید شیر مادر کمک می‌ کنند. مصرف آب خود را روزانه افزایش دهید (حدود یک لیتر روزانه) تا به حد ۲.۵ تا ۳ لیتر روزانه برسد. مادران شیرده در ساعاتی از روز زمان شیردهی احساس تشنگی بیشتری دارند چون آب مصرفی آن‌ ها وارد شیر می‌ شود. لازم به ذکر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیر نمی‌شود.

زنجبیل

– زنجبیل برای راحت سرازیر شدن شیر مادر و روان شدن آن موثر است.


منبع: وبسوار