امسال حجم تردد و سفرهای نوروزی افزایش پیدا کرده بود و البته شاهد کاهش مرگ و میر های ناشی از سوانح رانندگی بوده ایم اما مهمترین دلیل بروز تصادفات جاده ای در ایام عید امسال خطای انسانی بوده است.رئیس پلیس راه کشور با اشاره به کاهش ۸ درصدی تصادفات نوروزی، از وقوع ۷۰ درصد تصادفات به‌دلیل خطای انسانی خبر داد.

سردار محمدحسین حمیدی با اشاره به بازگشت اغلب مسافران نوروزی و اتمام سفرهای نوروز 96، اظهار داشت: خوشبختانه در نوروز امسال علی‌رغم افزایش 11 درصددی ترددهای جاده‌ای، شاهد کاهش 8 درصدی تلفات ترافیکی تا پایان روز 13 فروردین بودیم و این کاهش تلفات جاده‌ای در شرایطی رخ داد که بارش‌های برف و باران از نخستین روزهای طرح نوروزی 96، در جاده‌های کشور گزارش شد.

رئیس پلیس راه کشور اضافه کرد: تحلیل تصادفات نوروزی امسال نشان می‌دهد که 70 درصد تصادفات فوتی کشور بر اثر خستگی و خواب‌آلودگی، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو رخ داده است که این یعنی عامل انسانی، باعث وقوع 70 درصد تصادفات نوروزی امسال شد.

وی ادامه داد: توسعه تجهیزات ثبت تخلف، فرهنگسازی عمومی و اضافه شدن 3000 نیروی انسانی و 1000 دستگاه خودرو به ناوگان پلیس راه کشور از جمله عواملی بود که در کاهش تلفات و تصادفات در نوروز 96 تاثیر گذار بود.

به گفته حمیدی، طرح نوروزی سال 96 تا پایان روز 15 فروردین ادامه دارد.

منبع/تسنیم