یکی از بهترین منابع تجدید پذیر در طبیعت انرژی خورشید است که نه تنها هزینه ای ندارد بلکه یک انرژی پاک می باشد به همین دلیل شرکت های تولید کننده لوازم الکترونیکی به تولید منابع تغذیه ای با استفاده از انرژی خورشیدی سوق پیدا کرده اند.شرکت نوپایی به نام Jackery درنظر دارد پاوربانکی به نام Power Pro عرضه کند که می تواند جایگزین ژنراتورهای برق متداول شود و امکان شارژ آن به وسیله انرژی خورشیدی نیز وجود دارد. این پاوربانک به آسانی حمل می شود و وزن آن نیز تنها ۵٫۴ کیلوگرم است.

امروزه شارژ وسایل مختلف در بیرون از منزل یا جایی دسترسی به برق وجود نداشته باشد، تقریبا به یک معضل بزرگ برای همه تبدیل شده است. به تازگی شرکتی به نام Jackery یک پاوربانک خورشیدی معرفی کرده است که می تواند جایگزین ژنراتورهای برق پر سر و صدایی که بوی ناخوشایندی هم ایجاد می کنند، بشود.

شما با استفاده از این پاوربانک که Power Pro نام دارد، می توانید وسایل الکترونیکی خود را در جاده ها و سایر اماکنی که دسترسی به برق وجود ندارد، درست همانند وقتی که در منزل خود هستند، شارژ کنید. یکی از قابلیت های جالب این گجت، امکان شارژ خود دستگاه همزمان با شارژ دستگاه های دیگر است. وزن این پاوربانک ۵۷۸ واتی، ۵٫۴ کیلوگرم است و دارای یک سه شاخه، یک پریز برق آمریکایی با برق ۱۱۰ ولت، ۲ پورت شش میلی متری ۱۲ ولت DC، یک فندک برقی DC برای روشن کردن سیگار، ۲ پورت USB و یک چراغ قوه در داخل آن است. با زدن Power Pro به یک پریز برق ۱۱۰ ولتی می توانید آن را طی ۶ تا ۷ ساعت شارژ کنید. یکی از ویژگی های جالب این پاوربانک این است که می توان با استفاده از یک پانل خورشیدی تاشدنی ۸۵ واتی آن را در عرض ۷ ساعت (در شرایطی که پانل کاملا در معرض نور خورشید قرار داشته باشد)، به طور کامل شارژ کنید.

این گجت ضد آب از یک باتری، یک مبدل برق AC/DC، یک محافظ شوک (محافظی که دستگاه را در برابر فشار زودگذر شبکه برق رسانی محافظت می کند، یک مدار اتصال کوتاه و یک سیستم کنترل دما تشکیل شده است. در ضمن این دستگاه دارای یک نمایشگر LCD است که میزان شارژ دستگاه و سایر موارد را نمایش می دهد. اگر چه هیچ یک از قطعات مذکور، دارای فناوری جدیدی نیستند، اما موضوعی که در Power Pro جلب توجه می کند این است که تمام این قطعات، بدون سیم و سایر بخش های اضافی دیگر در یک دستگاه کوچک کنار هم قرار داده شده اند. چند سال پیش هم شرکتی با نام SunSocket دستگاهی مشابه این دستگاه عرضه کرد؛ اما به اندازه Power Pro به آسانی قابل حمل نبود و اندازه آن نیز بزرگ تر از Power Pro بود و همانند این دستگاه جدید کاربر پسند نبود.

شرکت Jackery مدعی است که این پاوربانک می توانند برق یک یخچال کوچک را برای ۱۰ ساعت و برق یک تلویزیون را برای ۴ ساعت تأمین کند. در ضمن این دستگاه قادر است یک لپ تاپ را ۴ تا ۷ مرتبه، یک گوشی را ۴۵ مرتبه، یک تبلت را ۱۵ مرتبه، یک دوربین دیجیتالی را ۱۰۰ مرتبه و یک پهپاد را ۷ مرتبه شارژ کند. در ضمن این دستگاه قادر است یک لامپ ۵ واتی ۱۲ ولتی را نیز برای ۱۰۰ ساعت روشن نگه دارد.

این پاوربانک در حال حاضر در سایت Kickstarter موجود است و افراد می توانند آن را با قیمت ۳۷۵ دلار پیش خرید کنند. در ضمن مدلی از این دستگاه نیز به همراه یک پانل خورشیدی سازگار با آن عرضه می شود که در سایت Kickstarter با قیمت ۷۹۹ پیش فروش می شود.

شرکت Jackery اعلام کرده بود که این Power bank در ماه فوریه به صورت رسمی عرضه خواهد شد، ولی این اتفاق رخ نداد. البته چنین چیزی در مورد این گجت های مبتکرانه، موضوع متداولی است و این احتمال هم وجود دارد که اصلا عرضه نشود. به هر حال شرکت Jackery شرکت نوپایی است و در مورد ساخت گجت های قابل حمل وعده های بسیار زیادی داده است؛ اما این گجت کمی برای این شرکت بلندپروازانه به نظر می رسد و تا عرضه رسمی آن نمی توانیم در مورد آن نظر دهیم

منبع/آخرین خبر