با شروع فصل بهار آلرژی فصلی هم دامن گیر خیلی از افراد می شود که در بسیاری از مواقع افراد را راهی بیمارستان کرده و مجبور به استفاده از داروهای ضد حساسیت می شوند، در این مطلب راهکارهای تغذیه ای برای پیشگیری از این مشکل فصلی را در اختیارتان قرار می دهیم.

عطسه، گرفتگی بینی و خارش، برافروختگی چهره از عوارض حساسیت هست که معمولا در اوایل بهار و اوایل پاییز گریبانگیر خیلی از مردم می شود.

اگر چه هیچ غذایی نیست که آن را بطور کامل بهبود ببخشد، اما میوه ها و سبزیجاتی هستند که مواد مغذی آن ها در کاهش عوارض حساسیت کمک کننده هستند.

◊ نقش تغذیه در آلرژی فصلی

برخی مواد غذایی در تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بروز آلرژی‏ های فصلی موثرند؛

1. مصرف انواع ویتامین های گروه B مانند غلات

2. گوشت، لبنیات

3. انواع سبزی‏ های برگ سبز تیره مثل اسفناج، کرفس و انواع ویتامین های گروه C، مانند مرکبات و سبزی‏ های تازه و نیز سبزیجات غنی از ویتامین A همچون هویج می ‏تواند از شدت عوارض ناشی از آلرژی‏ ها بکاهد.

4. مصرف ماست کم چرب به خصوص ماست پروبیوتیک (فرآورده هایی که مایه بایو به آن ها افزوده شده است و هضم و جذب مواد خوراکی درون دستگاه گوارش به کمک آنها انجام می شود) می‏ تواند حساسیت را در افراد مستعد آلرژی کمتر کند.
بر این اساس افرادی که به گرما و حتی گرده گیاهان حساسیت دارند، با خوردن روزانه ۲ تا ٣ لیوان ماست از ماه های قبل از شروع فصل آلرژی‏ زا در مقابل حساسیت‏ های فصلی ایمن می ‏شوند.

5. همچنین نوشیدن چای سبز به دلیل برخورداری از آنتی اکسیدان بالا، علائم التهابی در شخص را کاهش می‏ هد.

6. سیر و پیاز نیز به عنوان یک تقویت کننده بسیار قوی سیستم ایمنی بدن و یک ماده غذایی ضد باکتری و ویروس به کاهش عوارض آلرژی کمک می‏ کند.

7. مصرف روغن‏ های امگا ۳ شامل روغن ماهی و روغن دانه کتان و کانولا به پیشگیری از بروز عوارض آلرژی و نیز به تأمین مواد معدنی نظیر ید و روی نیز کمک می‏ کند

8. انواع توت و جعفری، کیوی و آناناس، ماهی تن، ماهی سالمون و ماهی خل مخالی، کفیر، عسل محلی طبیعی


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: ماست می تواند شما را برای همیشه از حساسیت فصلی دور نگه دارد