زردچوبه پودری است که از ریشه گیاه زردچوبه به دست می آید. گیاه زردچوبه از خانواده زنجبیل است.

زردچوبه ادویه ای طلایی رنگ است با طعم و عطری عالی.

طعم آن تند و تلخ و گرم و عطر آن چیزی شبیه پرتقال و زنجبیل است. به همین خاطر در اکثر غذاها به عنوان ادویه از آن استفاده می شود.

علاوه بر طعم و عطر، این ادویه برای سلامتی بدن انسان بسیار مفید است اما خیلی از مردم این فواید را نمی دانند.

خواص ضد التهابی

ترکیبی در زردچوبه به نام کورکومین (curcumin) وجود دارد که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی محسوب می شود.

این آنتی اکسیدان قابلیت مبارزه با انواع التهاب در بدن انسان را دارد. التهاب علت بسیاری از بیماری ها نظیر ورم مفصل، بیماری های التهابی روده، پانکراتیت یا همان التهاب پانکراس و یوئیت قدامی مزمن است.

حفاظت از مغز انسان

کورکومین موجب افزایش شناخت در انسان می شود.

منظور از شناخت، عملکردهای (functions) روان‌شناختی فرد می‌باشد.

شناخت به توصیف، اکتساب، ذخیره سازی، تبدیل، و مورد مصرف قرار دادن دانش می‌پردازد.

عوامل مختلفی همچون ادراک، حافظه، زبان، استدلال و تصمیم گیری از جمله فرایندهای ذهنی هستند که در مراحل گوناگون شناخت دخالت دارند.

اختلال در شناخت منجر به بروز بیماری هایی از قبیل آلزایمر و زوال عقل می گردد. این بیماری ها ناشی از پایین بودن سطح نوتروفین های مشتق شده از مغز (BDNF) است.

کورکومین موجود در زردچوبه باعث افزایش سطح این نوتروفین ها شده و سبب به تاخیر افتادن و حتی معکوس شدن روند این بیماری ها می شود.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان

فعالیت کورکومین  علیه سرطان خون و لنفوم، سرطان دستگاه گوارش، سرطان دستگاه تناسلی، سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان سر و گردن سلول های سنگفرشی، سرطان ریه، سرطان پوست، سرطان مغز و اعصاب، و سارکوم نشان دهنده توانایی این آنتی اکسیدان در هدف قراردادن بسیاری از سرطان ها می باشد.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا

تنها مصرف مقدار کمی از این ادویه مفید می تواند به بهبود بیماری های گوارشی مانند دیر هضم شدن غذا، گازمعده، نفخ و التهاب دستگاه گوارش کمک کند.

البته افرادی که دچار بیماری های کیسه صفرا هستند از مصرف زردچوبه به علت تحریک زیاد باید خودداری کنند.

سلامت قلب و عروق

کورکومین موجب کاهش کلسترول بد (LDL) حذف پلاک های شرایین و جلوگیری از لخته خون می شود. مطالعات بر روی فواید دیگر کورکومین بر روی قلب انسان ادامه دارد.

کمک به آرتریت (ورم مفاصل)

کورکومین دارای خواص ضد درد مفاصل نیز هست. در یک مطالعه بر روی ۴۵ نفر بیمار نشان داده شده که مصرف زردچوبه در این نوع بیماران باعث بهبود علائم آرتروز تا حد زیادی شده است.

منبع: اقتصاد نیوز