آیا افسردگی نیز می تواند با ژنتیک ما ارتباط داشته باشد ؟محققین به تازگی پی به ارتباط میان اختلالات روحی و روانی با ژن خاصی در بدن برده اند که می توان با دستکاری این ژن این عارضه را  در مبتلایان برطرف کرد.از برخی از علائم رفتاری افسردگی میتوانیم به احساس خستگی دائم و بی انگیزگی و عدم تمرکز در امور روزانه اشاره کنیم .

 روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با بیان اینکه میلیون ها نفر سالیانه از افسردگی رنج می برند، نوشت: دانشمندان هلندی کشف کردند که دلیل افسردگی ممکن است مرتبط به یک ژن خاص NKPD1 باشد.
این روزنامه چاپ انگلیس در گزارشی نوشت: طبق مطالعاتی که محققان انجام داده اند، آنها یک ژن مرتبط با افسردگی را کشف کردند.
این روزنامه نوشت: محققان برای بررسی بیماری های روانی که بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است، آرایش ژنتیکی یک گروه تقریبا 2 هزار نفره در یک روستای دور افتاده در جنوب غرب هلند را مورد مطالعه قرار دادند.
تیم مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در هلند و آکادمی علوم روسیه در نووسیبیرسک دریافتند که ژن NKPD1 دلیل 4 درصد افزایش خطر ابتلا به تجارب علائم افسردگی است. این موارد شامل احساس بی ارزشی، عدم تمرکز و خستگی می باشد.
این دو تیم هلندی و روسی از DNA افراد برای انجام تحقیقات خود استفاده کردند. یافته های این تحقیقات در مجله « Biological Psychiatry» منتشر شده است.
هرچند یک ژن تنها، بطور قطع با شرایط مرتبط نیست و عوامل محیطی نیز تصور می شود که نقش داشته باشند، اما اعتقاد بر این است که آرایش ژنتیکی فرد در احتمال اینکه آنها سبب گسترش بیماری روانی خواهند شد، نقش دارند.
داده ها توسط گروه تحقیقاتی «خانواده راچپین اراسموس» و مطالعه 22 خانواده که تا چند دهه اخیر در هلند جداسازی شده بودند، بدست آمده است. محل ذخیره ژن کوچک آنها باعث تقویت انواع نادر از جمله NKPD1 شد.
پس از آن نیز نتایج در یک نمونه از افراد که به نمایندگی از کل جمعیت انتخاب شده بودند، تکرار شد و انواع مختلف در داخل NKPD1 مشخص شد.
دکتر «نجف امین» یکی از گردآورندگان این تحقیقات در مرکز پزشکی اراسموس با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ما اولین گروهی بودیم که یک ارتباط ژنتیکی محتمل در این رابطه را نشان دادیم.
وی گفت که امیدوار است یافته های این تحقیق به محققان این امکان را خواهد داد که افسردگی را در سطح مولکولی هدف قرار دهند و به آنها اجازه می دهد تا این بیماری در یک شیوه ای عینی اندازه گیری و تشخیص داده شود.
دکتر امین افزود:NKPD1  ممکن است یکی از این مکانیسم مولکولی باشد.
این یافته ها در حالی بدست آمده است که پیشتر محققان در استرالیا بزرگترین مطالعه ژنتیکی در جهان در ارتباط با افسردگی را آغاز کرده بودند.
خبرگزاری صدا و سیما