Diabetes Triangle small

اشخاص مبتلا به دیابت مانند سایر اشخاص سالم باید از 3 وعده غذایی اصلی مثل صبحانه، نهار و شام و 3 میان وعده استفاده کنند. برخلاف تصور صبحانه یک وعده غذایی خوبی است که باید حتما خورده شود.

 میان وعده‌ها نیز باعث ثابت ماندن قند خون می‌شوند و از پرخوری در وعده‌های اصلی جلوگیری می‌کنند. اولین میان وعده بین صبحانه و نهار دومین میان وعده هنگام عصر و سومین میان وعده باید بعد از شام و قبل از خواب میل شود.
میان وعده قبل از خواب به ویژه در بیماران دیابتی بسیار مهم است و از افت قند خون در طول شب و هنگام خواب جلوگیری می‌کند، به طور کلی برنامه غذایی باید طوری تنظیم شود که در مجموع هفتاد درصد انرژی را از صبحانه و نهار و شام دریافت کنید و فقط 30 درصد انرژی را از میان وعده‌ها دریافت کنید.
 این حرف به این معنی است که میان وعده باید خیلی سبک باشد. لازم نیست که میان وعده حتما میوه باشد، چند عدد بیسکوییت ساده با چای، یک لقمه نان و پنیر و سبزی، یک واحد میوه دلخواه و یا یک فنجان شیر می‌توانند میان وعده‌های مناسبی باشند.
 بعضی‌ها تمایل دارند که قبل از خواب از لبنیات استفاده کنند. مصرف یک فنجان شیر گرم قبل از خواب علاوه بر اینکه قند خون را در طول شب ثابت نگه می‌دارد، باعث یک خواب راحت هم می‌شود.
منبع-http://www.yjc.ir