حتما تا به حال نام گیاه گون و کتیرا به گوشتان خورده است ،می خواهیم با مزایای درمانی این گیاهان برای بدن آشنا شویم ،گیاه کتیرا بهترین انتخاب برای حالت دادن موها به شمار می رود ؛همچنین می تواند برای درمان عارضه هایی مانند نفریت،دیابت،سرفه ، اسهال و همچنین جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی موثر باشد. بهتر است به چهارده ویژگی این گیاه در این بخش دقت کنید.

 ۱۴ نکته درباره گون و کتیرا

۱- گون، گیاهی است چندساله، بوته مانند و دارای ساقه چوبی با برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های متعدد که این برگ‌ها اکثرا فرد می‌باشند. این گیاه مولد کتیرا است.

۲- کتیرا به اشکال مفتولی، قطره‌ای، خرمنی، مسطح و بی‌شکل به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای و یا بی‌رنگ (تا حدی شفاف) وجود دارد. کتیرا در آب، نامحلول است، ولی متورم می‌شود و به صورت ژله‌ای سفت در می‌آید.

۳- کتیرا در قرون وسطی از کشور ایتالیا صادر می‌شده و از قدیم در طب سنتی ایران مورد مصرف بوده است. ریشه گون یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی و رسمی چین است که در فارماکوپه چین ذکر شده است.

۴- ریشه به عنوان مقوی و درمان افراد مبتلا به قند (دیابت) و نفریت (التهاب کلیه) مصرف می‌شود. در طب چین ریشه گون برای بازگرداندن قدرت ایمنی بدن به مصرف می‌‌رسد.

۵- از کتیرا به عنوان فرآورده‌های سرماخوردگی به عنوان نرم‌کننده و ضدسرفه استفاده می‌شود.

۶- مصرف دیگر آن در کنترل اسهال است. چون می‌تواند مقدار زیادی آب را جذب و از خروج آن از بدن جلوگیری کند.

۷- همچنین برای افزایش وزن مدفوع و کنترل حداقل زمان توقف مواد در سیستم روده‌ای-معده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۸- گزارش‌هایی مبنی بر جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی در داخل و خارج از بدن توسط کتیرا، به چاپ رسیده است.

۹- استفاده دیگر آن در محصولات چسب دندان به علت خاصیت چسبندگی آن می‌باشد.

۱۰- تاکنون گزارشی از عوارض جانبی کتیرا به چاپ نرسیده است.

۱۱- هرچه کتیرا شفاف و بی‌رنگ‌تر باشد، کیفیت بهتر و قیمتی گران‌تر دارد.

۱۲- از انواع مختلف کتیرا که در اشکال و رنگ‌های مختلف وجود دارد، نوع ورقه‌ای بی‌رنگ یا سفید بهترین، مرغوب‌ترین و گران‌ترین نوع کتیراست.

۱۳- با توجه به اینکه ژل تهیه شده از کتیرا و آب ممکن است پس از مدتی خراب شود، بهتر است اولا آن را دور از گرما نگه داشت ثانیا تازه تهیه کرد.

۱۴- بعضی افراد محلول حاصل از کتیرا و آب (امولسیون به دست آمده) را برای حالت دادن به موها و تقویت آن به کار می‌برند. اثر تقویت‌کنندگی موها توسط کتیرا از نظر علمی به اثبات نرسیده است ولی حالت‌دهنده خوبی است.

سلامتیسم