نتیجه ی خیلی جالبی که از یکی از تحقیقات محققان در موسسه پلی تکنیک، بدست آمد، باعث شگفتی است. در این تحقیق، بافت عروقی قلب، با استفاده از سیستم آوندی در برگ های اسفناج، ساخته شد. جزئیات این آزمایش را می توانید در ادامه ی مطلب مطالعه کنید.

به گزارش دکتر سلام به نقل از گروه علم و فناوری آنا، گروهی از دانشمندان موفق به رویاندن سلول‌های زنده قلب انسان روی برگ اسفناج شده‌اند. این آزمایش ممکن است به محدودیت‌های بسیاری پایان دهد؛ از جمله تلاش‌های بی‌وقفه محققان برای پرورش ارگان‌های انسانی در محیط آزمایشگاهی. ساخت این رگ‌های خونی و کارکرد آنها منجر به انقلاب بزرگی در درمان بیماری‌های قلب و عروق خواهد شد.

این مورد نمونه دیگری از مهندسی زیستی که از طبیعت الهام گرفته شده است. در مهندسی زیستی دانشمندان از الگوهای موجود در طبیعت الهام می‌گیرند تا با دید وسیع‌تری مشکلات آزمایشگاه را حل کنند. پژوهشگران به پرورش بافت‌های انسانی در آزمایشگاه روی آوردند تا راهی برای حل مشکلات روزافزون پیوند اعضا بیابند.

اما به کار بردن رگ‌های خونی فعال در بافت‌ها و ارگان‌های ساخته‌شده در آزمایشگاه حتی با استفاده از تکنیک‌های فعلی، از جمله روش پرینت سه‌بعدی، دشواری‌های بسیاری دارد. این امر یکی از عوامل اصلی است که منجر می‌شود استفاده از بافت‌های پرورشی آزمایشگاه در اتاق عمل سخت باشد.

با وجود تفاوت‌های ژنتیکی بین بافت‌های گیاهی و حیوانی، سیستم انتقال مواد مغذی گیاهان تا حدودی شبیه به سیستم عروقی در انسان است. گیاهان و جانوران از روش‌های بسیار متفاوتی برای جابه‌جایی مایعات، مواد شیمیایی و درشت مولکول‌ها استفاده می‌کنند اما با این وجود شباهت‌های شگفت‌انگیزی در ساختار شبکه عروقی آنها به چشم می‌خورد.

تیم تحقیقاتی ابتدا از مواد شوینده استفاده می‌کنند تا مواد سلولی برگ اسفناج به طور کامل از آن خارج شود. در این نتیجه این کار تنها ساختاری شفاف و متشکل از سلولز باقی می‌ماند. پیش از این هم از سلولزها در برخی از روش‌های مهندسی بافت استفاده شده بود.

سپس محققان سلولزها را در بافت انسانی و سلول‌های خونی کشت دادند؛ در نتیجه یک نمونه آزمایشگاهی تولید شد که هم شبیه به بافت قلب انسان بود و هم کارکردی مشابه آن دارد. تیم تحقیقاتی که در این مطالعه مشارکت داشتند متشکل از دانشمندانی از موسسه پلی‌تکنیک ورچستر، دانشگاه ویسکانسین، دانشگاه ایالتی آرکانزاس و دانشگاه نوا گورشیا در اسلووانی بود.

قابل ذکر است که به احتمال زیاد چندین سال طول می‌کشد تا روش‌های درمان مبتنی بر این روش گسترش یابد و به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. دانشمندان در تحقیقاتشان به این نکته نیز اشاره داشتند که بیش از 100 هزار بیمار در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند؛ همچنین روزانه به طور میانگین 22 نفر در حالی جان می‌بازند که منتظر دریافت اندام یا بافتی حیاتی بوده‌اند.

اگر تحقیقات آتی موفقیت آمیز باشد، تبدیل برگ‌های یک گیاه به بافت انسانی با عملکردی مشابه می‌تواند راهی ساده باشد تا زندگی‌های بی‌شماری را حفظ کرد.

مترجم: هانا حیدری

آنا