برخی سوالات رایج برای ما در زمینه افزایش رشد و تقویت موها پیش می آید که می خواهیم در این بخش به آن ها اشاره کنیم . کم‌خوری و پرخوری و رژیم غذایی تا چه حد بر سلامت موهایمان تاثیرخواهد گذاشت ؟چه عوامل تغذیه ای می توانند باعث ریزش موهایمان شوند ؟ به هم ریختگی هورمون‌های مردانه و زنانه هم تا حدودی در این زمینه مقصر هستند .

 همه افراد آرزوی داشتن موهایی زیبا و درخشان را دارند و شاید به همین دلیل ما هر روز با انواع و اقسام مارک و مدل‌های شامپو و تقویت‌کننده‌های مختلف مو در بازار مواجه می‌شویم. اما پژوهشگران آمریکایی می‌گویند که تغذیه مناسب و سالم می‌تواند بهترین راه برای جلوگیری از ریزش موها و تقویت‌شان شود. مثلا آنها می‌گویند که حبوبات، منبع خوبی از ویتامین ب‌۶، زینک، سولفور و اسید فولیک است و تمام این ریزمغذی‌ها می‌توانند به تقویت ریشه موها کمک کنند.

از طرف دیگر محققان معتقدند که گوشت بوقلمون، پروتئین و آهن فراوانی دارد و از این رو، مصرف آن می‌تواند محکم شدن ریشه موها را در پی داشته باشد. کلسیم، ویتامین D و ویتامین ب۱۲ موجود در لبنیات هم برای پیشگیری از ریزش موها بسیار موثر هستند. بنابراین می‌بینید که نقش تغذیه در جلوگیری از ریزش موها بسیار پررنگ‌تر از استفاده از مواد شیمیایی مختلف است. به همین خاطر در ادامه به بررسی نکاتی کاربردی درباره ارتباط تغذیه و ریزش مو می‌پردازیم.

ریزش مو، ربطی به کم‌خوری و پرخوری ندارد!اصولا موهای ما هم برای رشد به انرژی و یکسری درشت مغذی و ریزمغذی نیاز دارند. یعنی اگر فردی دچار سوءتغذیه در مسیر پروتئین یا انرژی باشد، از جهت کمبود درشت‌ مغذی‌ها دچار ریزش مو می‌شود. از طرف دیگر، کمبود ریزمغذی‌هایی مانند ویتامین‌های گروه B، آهن و زینک هم می‌توانند ریزش مو را در پی داشته باشند. ممکن است یک نفر انرژی و پروتئین کافی در طول روز مصرف کند یا حتی اضافی دریافت هم داشته باشد اما در مجموع، سطح آهن، روی یا ویتامین‌های گروه B بدنش پایین باشد و در نتیجه به ریزش مو مبتلا شود. بگذارید موضوع را کمی ساده‌تر برایتان بگوییم. ممکن است فردی در اثر پرخوری و مازاد دریافت انرژی،‌ دچار افزایش وزن و چاقی شود اما چون این فرد انرژی خودش را از طریق خوردن بی‌اندازه مواد غذایی مختلف به دست آورده است، در نتیجه مشکلی مانند بر هم خوردن تعادل هورمون‌ها در بدنش به وجود می‌آید و معمولا این به هم ریختگی هورمون‌های مردانه و زنانه بیشتر به نفع هورمون‌های مردانه است. با این حساب و با بالا رفتن سطح هورمون‌های مردانه، مشکلی مانند ریزش مو به طور غیر مستقیم برای فرد چاق پیش می‌آید. تفاوت ریزش موی مستقیم و غیر مسقیم در اثر عوامل تغذیه‌ای در ریزش موی غیر مسقیم، بر خلاف ریزش موی مستقیم، تعادل هورمون‌های بدن به هم می‌ریزد و ممکن است مثلا خانم‌ها در کنار ریزش مو از مشکلات دیگری مانند بی‌نظمی در قاعدگی، ایجاد موهای زائد یا حتی کیست هم رنج ببرند. در این صورت، اولین توصیه متخصصان پوست و مو به چنین افرادی، کاهش وزنشان خواهد بود. بنابراین می‌توان گفت که به طور کلی در رژیم‌های غذایی هرگونه عدم تعادل چه در مسیر انرژی، چه در مسیر پروتئین و چه در مسیر ریزمغذی‌ها که همان ویتامین‌ها هستند، ریزش مو را به دنبال خواهد داشت.

برنج را حذف کنیم یا نه؟! خیلی وقت‌ها به افرادی که قصد رژیم گرفتن دارند توصیه می‌شود که برنج را از رژیم غذایی‌شان حذف نکنند چون دچار ریزش مو می‌شوند. آیا این ادعای درستی است؟ در پاسخ به این سوال، در درجه اول باید بگوییم که در هیچ رژیم اصولی و علمی، برنج و به طور کلی کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی افراد حذف نمی‌شوند. اینکه خیلی‌ها می‌گویند حذف برنج باعث ریزش مو می‌شود، بیشتر به خاطر این است که برنج منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B به حساب می‌آید. در رژیم‌های غیر علمی که معمولا توسط افرادی که متخصص تغذیه نیستند به افراد تجویز می‌شود، برنج و سایر کربوهیدرات‌ها مانند نان و ماکارونی در رژیم افراد قرار نمی‌گیرند و این رژیم‌های غیر اصولی بیشتر به سمت مواد غذایی پروتئینی کشیده می‌شوند. در این صورت، چون خود فرد در طول رژیم‌اش از خوردن چربی‌ها هم پرهیز می‌کند، در نتیجه تعادل تغذیه‌ای‌اش به هم می‌ریزد و دچار عوارضی مانند ریزش مو می‌شود. به طور منطقی در جریان رژیم غذایی اصولی نباید ریزش مویی اتفاق بیفتد. اما ممکن است در اثر بالانس هورمون‌ها در روزهای اول رژیم، یک ریزش موی جزئی برای افراد پیش بیاید که این نوع ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی ندارد و خیلی زود در ادامه روند رژیم‌درمانی از بین می‌رود و موها دوباره رشد طبیعی‌شان را پیدا می‌کنند. منابع غذایی ویتامین B که نقش پررنگی در جلوگیری از ریزش مو و تقویت آنها دارند انواع جوانه‌ها، سبزیجات، گوشت‌هایی مانند گوشت قرمز یا ماهی، تخم‌مرغ و غلات منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B محسوب می‌شوند. به علاوه، در بین ویتامین‌های گروه B، بیوتین برای رشد و تقویت موها بسیار کمک‌کننده است. زرده تخم‌مرغ، گوشت و سبزیجات برگ سبز تیره هم از بهترین منابع دریافت بیوتین به شمار می‌روند

سلامتیسم