یکی از اقلام پر مصرف در زنان ایرانی لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد که سلامت این لوازم بسیار مهم است به همین دلیل مدیران حوزه سلامت سازمان غذا ودارو در خصوص خرید و استفاده لوازم آرایشی از دوره گردها هشدار دادند.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو به مردم به ویژه زنان توصیه کرد که لوازم آرایشی را هرگز از دوره‌گردها و دستفروشان کنار خیابان نخرند؛ چراکه این فرآورده‌ها تهدید جدی سلامت پوست هستند.

دکتر مصطفی اسماعیلی در این باره افزود: مردم مطمئن باشند با اعتماد به این افراد به خاطر قیمت‌های نازل اجناس‌شان، از چاله در آمده و به چاه می‌افتند.

رییس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه  فرآورده‌های آرایشی نامناسب با عوارضی مثل آکنه، جوش، لک، سوزش، خشکی، قرمزی، پوسته شدن پوست، ترک ناخن، و … ظاهر می‌شود، به مردم بویژه زنان توصیه کرد لوازم آرایشی را هرگز از دوره‌گردها و دستفروشان کنار خیابان نخرند.

اسماعیلی همچنین از مردم خواست هنگام خرید فرآورده آرایشی و بهداشتی تولید داخل، پروانه بهداشتی سازمان غذا و دارو را مورد نظر قرار دهند و در مورد وارداتی‌ها نیز حتما محصولاتی را تهیه کنند که علاوه بر تائیدیه ورود، دارای برچسب ردیابی و رهگیری اصالت باشند.

وی با تاکید بر مشاهده تاریخ تولید و انقضای حک شده روی محصولات این‌چنینی، در مورد کرِم‌ها خاطر نشان کرد: اگر تغییری در رنگ و بو آنها ایجاد و آب و روغن آن از هم جدا شده باشد، به هیچوجه نباید اقدام به خریدشان کرد، ضمن اینکه کرم خوب را از بوی دلپذیر آن نیز می‌توان شناخت.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، اسماعیلی گفت: اگر فردی پس از مصرف فرآورده‌های آرایشی با عوارض مذکور مواجه شد باید در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند.

وی در پایان از مسئولان مرتبط با امور دستفروشان خواست نسبت به تحدید، ساماندهی و نظارت بر محصولات عرضه شده توسط دستفروشان بویژه کالاهای سلامت، اقدام عاجل کنند؛ چراکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

منبع/ایسنا