گیاهان دارویی خواص فوق العاده ای برای درمان و پیشگیری از بیماری ها دارند که کشور ایران یکی از کشورهایی است که گونه های مختلف این نوع گیاهان به ویژه در شهر کاشمر در آن یافت می شود که این موضوع می تواند ایران را به قطب اقتصادی گیاهان دارویی تبدیل کند.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر از شناسایی 47 گونه گیاه دارویی توسط این موسسه خبر داد و گفت: احداث باغ گیاهان دارویی، احیاء گیاهان دارویی در حال انقراض و احداث باغ گل محمدی از جمله دستاوردهای این موسسه است.

صادق باغبان در مراسم افتتاح نمایشگاه گیاهان دارویی موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر، اظهار کرد: با توجه به پتانسل شهرستان کاشمر در زمینه گیاهان دارویی، این شهرستان قابلیت ایجاد یک قطب اقتصادی در منطقه را دارد و از طرفی به دلیل نوع گونه گیاهان منحصر به فردی که در منطقه است نیازمند پژوهشکده و دهکده گیاهان دارویی هستیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با بیان اینکه این موسسه تنها دانشگاه در منطقه است که رشته‌های کشاورزی فعال دارد، ادامه داد: تمامی رشته‌ها و پایان نامه‌ها در این دانشگاه متناسب با مشکلات منطقه است.

وی با اشاره به اینکه منطقه کاشمر دارای 140 گونه گیاه دارویی است که خواص دارویی 40 گونه از این گیاهان تایید شده است، گفت: گونه‌‏های گیاهی هم‏چون گل ‏محمدی، مریم‏گلی، آویشن، آلوئه‏ ورا، زیره و ترخون به خوبی در منطقه قابل کشت است.

باغبان هدف از برپایی نمایشگاه گیاهان دارویی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر را ارائه دستاوردهای علمی و پژوهشی این موسسه دانست و خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی کاشمر در این نمایشگاه به ارائه محصولاتی همچون انواع دمنوش‌های گیاهی، گیاهان دارویی، شربت‌های گیاهی، صابون آلوئه ورا و انواع سازها و طراحی‌های انجمن علمی معماری پرداخته است.

منبع/ایسنا