با بررسی نقشه های هواشناسی و پیش بینی ورود سامانه بارش زای فعال به کشور از روز دوشنبه آسمان مناطق شمالی و غربی تحت تاثیر بارش ها قرار می گیرد و پدیده قالب برای تهران در چند روز آتی وزش باد خواهد بود.
براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز به سبب عبور موجی از نوار شمالی کشور در مناطقی از شمال غرب، ارتفاعات البرز شرقی و شمال شرق کشور افزایش ابر، بارش پراکنده، گاهی با رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با نفوذ جریانات مرطوب جنوبی و گذر موجی از نوار جنوبی کشور در مناطقی از جنوب بوشهر، جنوب فارس، شمال هرمزگان و جنوب کرمان افزایش ابر، بارش پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت رخ خواهد داد.

امروز و فردا در سواحل خزر تداوم افزایش دما و در برخی ساعات وزش باد شدید در گیلان و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

بعدازظهر روز یکشنبه با گذر موج تراز میانی جو در شمال غرب کشور، ارتفاعات غرب و دامنه‌های البرز مرکزی افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

اواخر وقت روز یکشنبه و روز دوشنبه با نفوذ جریان‌های شمالی ضمن کاهش دما در سواحل خزر ابرناکی، بارش باران و وزش باد و در مناطقی از البرز مرکزی و شمال شرق کشور بارش پراکنده و وزش باد رخ خواهد داد و دریای خزر مواج خواهد بود.

داده‌های هواشناسی بیانگر وقوع گردوغبار در بخش‌هایی از غرب و شمال غرب کشور است که به تدریج از غلظت غبار در این نواحی کاسته می‌شود.

نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر افزایش سرعت وزش باد در بخش‌های مرکزی و شمالی عراق روز یکشنبه بعدازظهر و هدایت آن به سوی مرزهای غربی کشور در روز دوشنبه است از این‌رو کاهش کیفیت هوا در استان‌های واقع در غرب و شمال غرب پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا کمی ابری همراه با وزش باد، بعدازظهر افزایش ابر، گاهی رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود و روز دوشنبه برای تهران در کنار این شرایط وزش باد شدید هم وجود دارد؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 24 و 13 درجه خواهد بود.

روز آینده شهر کرد و اردبیل با کمینه دمای 2 درجه بالای صفر سردترین مرکز استان و بندرعباس با بیشینه دمای 33 درجه بالای صفر و اهواز با بیشینه دما 35 درجه بالای صفر گرم‌ترین مراکز استان خواهند بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز 19 اسفند 136.4 میلی‌متر ثبت شد بارش سال گذشته در این بازه زمانی 152.6 میلی‌متر بود، بنابراین بارش سال زارعی 89.4 درصد بارش سال گذشته است.

منبع/فارس