امروز اخبار پزشکی در رسانه ها بیشتر به ورود ریزگردها و خدمات درمانی و امدادی هلال احمر در مناطق زلزله زده پرداخته بود،مجله پزشکی دکتر سلام با پوشش کامل و جامع اخبار پزشکی در ایران و جهان برای سهولت استفاده و مطالعه شما کاربران عزیز گزیده اخبار پزشکی نوزدهم فروردین را در قالب یک بسته ویژه خبری در اختیار شما قرار می دهیم.عناوین اخبار پزشکی دکتر سلام که در روز شنبه نوزدهم فروردین ماه قرار داده شده است عبارتند از:

“در زمان وقوع زلزله، چه عکس العملی نشان دهیم؟”، “ماده شیمیایی مغز ماهی، نابینایی را درمان می کند؟!” ،”ورود ریزگردها به استان ایلام” ، “افتتاح بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی با حضور وزیر بهداشت”، “لوازم آرایشی را هرگز از دوره‌گردها نخرید”، “ربات هایی که قاتلین را شناسایی می کنند”، “بوئینگ هواپیماهای هیبریدی می سازد”، “ثبت بین‌المللی ۲ اختراع جدید ایرانی”، “راهکاری جدید برای تشخیص بیماری آلزایمر”، “۴۷ گونه گیاه دارویی در کاشمر شناسایی شدند”، “اعزام تیم‌های متخصص به مناظق زلزله زده خراسان”، “پیش بینی میزان بارندگی ها در کشور” ، “ساخت بافت قلب از برگ اسفناج”

 

به گزارش دکتر سلام گزیده اخبار پزشکی امروز به همراه خلاصه خبر در ادامه درج شده است که شما می توانید با کلیک بر روی تیتر آن ها به متن کامل پست هدایت شوید.

 

در زمان وقوع زلزله، چه عکس العملی نشان دهیم؟

زلزله یکی از حوادثی است که فکر کردن به آن، وحشت را به تن آدم می اندازد. حتی فکر کردن به زلزله هم، آدم را گیج و دستپاچه می کند. اما قطعا بعضی از روش ها و راهکار ها هستند که در کاهش خطرات ناشی از این حوادث، کارساز هستند. مثلا باید تمام راه های فرار و خروجی را به تمام اعضای خانواده نشان دهیم بخصوص به فرزندان کوچک تر.

 

ماده شیمیایی مغز ماهی، نابینایی را درمان می کند؟!

شاید برای شما هم جای بسی تعجب باشد که بتوان نابینایی را با ماده ای در مغز ماهی درمان کرد. اما واقعا این اتفاق خوش آیند افتاده است و دانشمندان، موفق شدند، با کشف یک ماده ی شیمیایی در مغز گور خر ماهی، به رشد مجدد شبکیه چشم، کمک کنند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

 

افتتاح بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی با حضور وزیر بهداشت

در حاشیه سفر وزیر بهداشت به استان خراسان رضوی و جنوبی به منظور بازدید از آخرین اقدامات صورت گرفته پیرامون زلزله در خراسان رضوی وزیر بهداشت با حضور در شهرستان گناباد با بازدید از بیمارستان علامه بهلول گنابادی این مجموعه را افتتاح نمود.

 

لوازم آرایشی را هرگز از دوره‌گردها نخرید

یکی از اقلام پر مصرف در زنان ایرانی لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد که سلامت این لوازم بسیار مهم است به همین دلیل مدیران حوزه سلامت سازمان غذا ودارو در خصوص خرید و استفاده لوازم آرایشی از دوره گردها هشدار دادند.

 

ربات هایی که قاتلین را شناسایی می کنند

ربات های هوشمندی طراحی شده اند که قادر هستند در حوزه جرم شناسی به انسان کمک کنند.این ربات ها با قابلیت ثبت نوع ضربه و شدت آن موجب تسهیل در شناسایی بهتر قاتلین می شوند و امکان تشخیص بیش از ۶۰ نوع ضربه را دارند.

 

بوئینگ هواپیماهای هیبریدی می سازد

شرکت هواپیمایی بوئینگ که یکی از معتبرترین کمپانی های هواپیمایی در جهان است قصد دارد خط تولید هواپیماهای هیبریدی را راه اندازی کند که با تولید این نوع هواپیما ها زمان سفر و مصرف سوخت در هواپیما کاهش خواهد یافت.

 

ثبت بین‌المللی ۲ اختراع جدید ایرانی

رشد علمی و فزاینده پژوهشگران و محققان کشورمان باعث ثبت بین المللی دو اختراع جدید ایرانی شده است که این اتفاق با حمایت صندوق حمایت از مخترعین در کشور صورت گرفته است و مدیران کشوری امیدوارند با افزایش این اختراعات دستاوردهای علمی کشور ارتقا یابد.

 

راهکاری جدید برای تشخیص بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر که معمولا در سنین پیری ظهور و بروز پیدا می کند باعث فراموشی و اختلال در عملکرد مغز انسان می شود،پژوهشگران ایرانی در تلاش اند که با استفاده از حرکات چشم راهی برای تشخیص بیماری آلزایمر پیدا کنند.

 

۴۷ گونه گیاه دارویی در کاشمر شناسایی شدند

گیاهان دارویی خواص فوق العاده ای برای درمان و پیشگیری از بیماری ها دارند که کشور ایران یکی از کشورهایی است که گونه های مختلف این نوع گیاهان به ویژه در شهر کاشمر در آن یافت می شود که این موضوع می تواند ایران را به قطب اقتصادی گیاهان دارویی تبدیل کند.

 

اعزام تیم‌های متخصص به مناظق زلزله زده خراسان

جمعیت هلال احمر و سازمان های وابسته به این جمعیت حضور فعالی در مناطق زلزله زده خراسان رضوی داشتند و خدمات متنوعی از جمله اقدامات درمانی و حمایت های روانی را به مردم آسیب دیده در روستاهای تخریب شده داشته اند.

 

پیش بینی میزان بارندگی ها در کشور

با بررسی نقشه های هواشناسی و پیش بینی ورود سامانه بارش زای فعال به کشور از روز دوشنبه آسمان مناطق شمالی و غربی تحت تاثیر بارش ها قرار می گیرد و پدیده قالب برای تهران در چند روز آتی وزش باد خواهد بود.

 

ساخت بافت قلب از برگ اسفناج

نتیجه ی خیلی جالبی که از یکی از تحقیقات محققان در موسسه پلی تکنیک، به دست آمد، باعث شگفتی است. در این تحقیق، بافت عروقی قلب، با استفاده از سیستم آوندی در برگ های اسفناج، ساخته شد. جزئیات این آزمایش را می توانید در ادامه ی مطلب مطالعه کنید.

 

مجله پزشکی دکتر سلام