اینکه متخصصان به خانم های باردار توصیه می کنند در هریک از سه ماهه های بارداری خود، یک سری مواد غذایی را بیشتر مصرف کنند، به این دلیل است که در هر یک از این دوره ها، بخشی از جنین تکامل بیشتری پیدا می کند که به یک سری از ویتامین ها و مواد غذایی بیشتر نیاز پیدا می کند. اگر مادر بداند در هر دوره، جنینش به چه موادی بیشتر نیاز دارد، با مصرف آنها، در تکامل بهتر و سریع تر جنین کمک شایانی می کند.

در پایان ماه سوم بارداری، اشتها و میزان سطوح انرژی فرد به حالت طبیعی بازگشته است.

در طی ماه‌های چهارم تا ششم بارداری، پانکراس کودک در حال تکامل است و برای شکل‌گیری مناسب آن، به مقدار بیشتری روی نیاز خواهد بود.

همچنین در پایان سه ماهه دوم، مغز کودک رشد بیشتری خواهد داشت.

مواد مغذی حیاتی برای رشد جنین

کودک در مراحل مختلف رشد، به مواد مغذی متعددی نیازمند است. سه ماهه دوم بارداری، مرحله‌ای مهم برای تکامل پانکراس کودک است.

بنابراین باید به مقدار فراوان از غذاهای حاوی روی مانند گوشت قرمز و تخم آفتابگردان مصرف نمود، زیرا این ماده مغذی برای تکامل مناسب پانکراس جنین ضروری است.

همچنین مادر باید برای رشد بیشتر مغز کودک که در حدود ماه ششم بارداری رخ می‌دهد، آماده شود.

در سه ماه آخر بارداری، مغز کودک به سرعت رشد خواهد کرد (در هنگام تولد، به میزان 25 درصد اندازه مغز بالغین خواهد بود).

مغز از 60 درصد چربی تشکیل شده است که نیمی از آن به صورت اسید چرب دکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) – یک اسید چرب امگا-3 بلند زنجیره – است.

مادر باردار، نیازمند مصرف مقدار زیادی از این اسیدهای چرب ضروری است، که در ماهی‌های چرب یافت می‌شوند و برای تکامل مغز، شبکیه چشم و سیستم عصبی جنین حیاتی می‌باشند.

همچنین این اسیدهای چرب در به دنیا آوردن کودکی با وزن بیشتر (مناسب‌تر و نه خیلی سنگین) و کاهش احتمال تولد کودک نارس کمک می‌نمایند.

توصیه شده است که از ماهی‌های چرب در رژیم غذایی به مقدار مناسب استفاده شود. این امر به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است.

ماهی‌های ساردین و سالمون کنسرو شده نیز منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا-3 محسوب می‌شوند.

از منابع دیگر این ماده مغذی، لوبیای سویا، توفو، بادام، گردو، فندق، تخم آفتابگردان، گلرنگ و روغن‌های آنها و تخم‌مرغ را می‌توان نام برد.

برای استفاده حداکثر از امگا-3 موجود در ماهی، به مقدار فراوان از مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها از قبیل ویتامین‌های C، E، کاروتنوئیدها و سلنیوم مصرف نمایید.

آنتی‌اکسیدان‌ها میتوانند از تخریب اسیدهای چرب حساس ماهی در برابر اکسیداسیون محافظت کنند. از منابع آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کیوی و توت فرنگی تازه، سرشار از ویتامین C می‌باشند.

آواکادو و مغزدانه‌ها، حاوی ویتامین E فراوان هستند.

فلفل‌ها، حاوی مقدار زیادی ویتامین C و کاروتنوئیدها می‌باشند.

همچنین، کاروتنوئیدها در سایر سبزی‌ها و میوه‌های رنگی مانند هویج، گوجه‌فرنگی و انبه یافت  می‌شوند.

مغزهای برزیلی، سرشار از سلنیوم می‌باشند.

در صورتی که تمایلی به مصرف ماهی ندارید، ممکن است به مصرف مکمل‌های روغن ماهی حاصل از ماهی‌های چرب نیاز داشته باشید.

در طول دوران بارداری، روغن‌های کبد ماهی را بدون نظر پزشک مصرف ننمایید، زیرا ممکن است حاوی میزان بالایی ویتامین A باشند و سبب بروز مسمومیت با ویتامین A گردند.

زندگی آنلاین