هوش و استعداد جوانان ایرانی همواره مورد تحسین همگان قرار می گیرد،یک محقق اصفهانی با استفاده از معادلات ریاضی توانسته است کفشی هوشمندی را طراحی کند که قابلیت های خاصی را دارد.پژوهشگران جوان اصفهانی کفش هوشمند با استفاده از معادلات ریاضی طراحی کرده اند که در زمینه پزشکی، مهندسی پزشکی، توانبخشی، ارتوپدی و ورزشی کاربرد دارد.
مدیر پژوهش سرای ابوریحان زرین شهر اصفهان گفت: میترانصیری و آزیتا سیرجانی محققان این پژوهش سرا با راهنمایی کوروش علی فرد مدرس این آموزشگاه کفشی هوشمند طراحی کرده اند که داده های حرکات پا را دریافت می کند و آن را به صورت نمودار در می آورد.
احمد طغیانی ادامه داد: این کفش هوشمند با استفاده از نرم افزار های MATLAB و RDOINIO طراحی شده و در زمینه پزشکی، مهندسی پزشکی، توانبخشی، ارتوپدی و ورزشی کاربرد دارد.
وی افزود: نمودارها در قالب شتاب، سرعت زاویه ای و درجه حرکت پا کشیده می شوند.
وی با اشاره به دقت بالای این کفش گفت: دلیل این دقت وجود حسگرهای خاص است که در تجهیزات هوا فضا استفاده می شود.
مجری این طرح با بیان اینکه حرکات پا در این سیستم به صورت معادلات تبدیل و تحلیل می شود، افزود: نمودارهای این کفش هوشمند مثل نوارهای قلب عمل و مشکلات حرکتی را آشکار می کند.
به گفته طغیانی، مرحله بعدی کار این تیم، تبدیل نمودارهای این کفش به انیمیشن است تا از این طریق، اطلاعات لازم بیمار آنلاین در اختیار پزشک قرار گیرد و پزشک بدون حضور بیمار به مشکل پای او پی ببرد.
تیم پژوهشسرای ابوریحان زرین شهر ،اختراع هوشمند خود را در دوازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران ارائه و معرفی کردند.

منبع/ایمنا