تعجب نکنید! درست خواندید. لطفا کلاس های خود را در ساعت 9 صبح کنسل کنید و آن را در زمان دیگری برگزار کنید. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که افراد در ساعت 9 صبح، کمترین بازدهی را برای یادگیری دارند. البته جالب است که بیشتر کلاس های آموزشی ما در محدوده ی همین زمان است. با دکتر سلام همراه باشید.

به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ بر اساس تحقیقی از دانشگاه « اوپن » که به تازگی منتشر شده باید سیستم سنتی آموزشی که از 9 صبح شروع می‌شود به اتمام برسد و به دانش‌آموزان اجازه داده شود تا روزشان را دیرتر شروع کنند.

در این تحقیق آمده است که کلاس‌های درس نباید زودتر از ساعت 11 برگزار شود تا دانش‌آموزان بتوانند بهترین کارایی خود را در کلاس داشته باشند.

در این تحقیق که به کمک محققان دانشگاه نوادا انجام شده، محققان  الگو مطالعه 200 دانش‌آموز را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که بهترین زمان برای مطالعه درسی اط ساعت 11 تا 9:30 شب است.

در همین رابطه پل کلی، محقق دانشگاه «اوپن» در این رابطه گفت: « دانش‌آموزان اگر بتوانند زمان مطالعه خود را با ریتم شخصیشان وفق دهند، زمان مطالعه آن‌ها بیشترین تاثیر دارد، همچنین صبح زود بیدار شدن می‌تواند منجر به مشکلات روانی برای دانش‌آموزان شود. »

گفتنی است، تغییرات زیستی پیش از بلوغ می‌تواند ساعت خواب طبیعی انسان را تا بیش از 3 ساعت تغییر دهد، این تغییر در سن 19 سالگی به اوج خودش می رسد و بعد از آن الگوی خاصی به خود می‌گیرد.

آموزش و کار سنتی در ساعت مشخصی در صبح شروع می‌شود ولی جوانان بدر یادگیری در ساعاتی که برای آن‌‌ها غیر طبیعی است مشکل دارند.

در قسمتی از این گزارش آمده است: « بی‌نظمی در ساعت خواب و ساعت شروع کار می‌تواند منجر به کاهش خواب شود و این موضوع فعالیت آکادمیک را کاهش می‌دهد و همچنین می‌تواند منجر به چاقی، افسردگی و اعتیاد شود.

از سویی این تحقیق با یک تحقیق جدید که در آن نوشته شده بود دانش‌آموزان باید عادت کنند صبح زود بیدار شوند مغایرت دارد. در آن تحقیق محققان دانشگاه هاروارد استدلال کردند که عقب انداختن ساعات شروع مدارس منجر می‌شود تا دانش‌آموزان سخت‌تر از خواب بیدار شوند.

البته در سال 2009 در دبیرستانی ساعت شروع از 8:50 به 10 تغییر کردند و این منجر شد نسبت به قبل 16 درصد بیشتری از دانش‌آموزان نمره مناسبی بگیرند و از سویی شمار دانش‌آموزانی هم که از نمراتشان افت کرد از 19 درصد به 43 درصد رسید.

محققان دانشگاه اوپن در این رابطه در تحقیق خود نوشته اند: « به طور کلی، کار و آموزش در ساعت مشخصی شروع می‌شود. ساعاتی که معمولا صبح زود است و هیچ ارتباطی با الگو بازدهی افراد ندارد. »

به همین دلیل در این تحقیق پیشنهاد شده دانشگاه‌ها ساعت 11 تا 1 ظهر ساعت شروع به کار کنند.

دنیای اقتصاد