امروزه کاشت مو، خیلی زیاد شده است و افراد دوست دارند طاسی سر خود را درمان کنند. یکی از روش هایی که برای درمان طاسی سر مورد استفاده قرار گرفته است، استفاده از سلول های بنیادی است. البته این طرح هنوز اجرایی نشده است ولی دانشمندان به روشی در این زمینه دست یافته اند که می تواند طاسی را درمان کند.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

برآمدگی های بافتی واقع در عمق پوست (پاپیلای درم) و سلول های بنیادی اپیتلیال مسئولیت ایجاد و تنظیم چرخه رشد مو را دارند، آسیب به این سلول‌ ها یا از بین رفتن آنها علت اصلی از دست دادن مو است.
دکتر ناصر اقدمی در گفت و گو با خبرنگار پزشکی ایرنا افزود: تولید مو با استفاده از سلول های بنیادی دستاورد مهم محققان ایرانی برای رفع این معضل است؛ این طرح تحقیقاتی، مرحله حیوانی را پشت سر گذاشته و وارد مرحله انسانی شده است.
وی زمان مورد نیاز برای مرحله انسانی را بین یک تا 2 سال اعلام کرد و گفت: پس از عبور از این مرحله مجوز مطالعات بالینی توسط وزارت بهداشت صادر می شود. در صورتی که این طرح تحقیقاتی به نحو مطلوب پیش برود، حداقل پنج تا شش سال طول می کشد تا نتایج آن در کلینیک ها مورد استفاده قرار گرفته و مردم از این فناوری ها بهره مند شوند.
اقدمی اظهار کرد: نقصی که سبب از بین رفتن مو می شود توسط محققان ما مشخص شده است و آنان در صدد هستند با به کارگیری سلول های بنیادی این عارضه را رفع کنند.
وی ادامه داد که محققان در بررسی های خود دریافتند که اگر سلول های بنیادی را به محلی که مو ندارد تزریق کنند، این مشکل برطرف می شود، لذا این سلول ها را از انسان گرفته اند و پس از کشت در آزمایشگاه به موش تزریق کردند که روی پوست این حیوان، موی انسان رشد یافت.
مجری طرح تولید مو با استفاده از سلول های بنیادی گفت: هرچند تولید مو با استفاده از سلول های بنیادی توسط محققان خارجی هم درحال انجام است، اما همه دنیا تقریبا در این سطحی قرار دارند که ما مشغول فعالیت هستیم و تاکنون مطالعه انسانی در این خصوص در دنیا منتشر نشده است.
وی کاشت مو را تنها روش موجود برای درمان طاسی اعلام کرد و گفت: این روش درمانی دارای محدودیت هایی است و کسی که ذخیره کافی مو نداشته باشد، نمی تواند این روش درمانی را انجام دهد.
اقدمی گفت: اگر فرد به اندازه کافی در ذخیره مو نداشته باشد، می تواند امیدوار باشد که با روش درمانی سلول های بنیادی، معضل طاسی اش برطرف شود.
وی تاکید کرد که اگر روش تولید مو با استفاده از سلول های بنیادی بتواند طاسی مو را درمان کند دیگر نیازی به کاشت مو نیست.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان، ضعف در سیستم ایمنی بدن و هورمون های مردانه را عامل اصلی ریزش مو دانست و گفت: سلول های تولید کننده مو در محل خاص وجود نداشته و به همین دلیل فرد دچار ریزش مو و نهایتا طاسی می شود.
وی با اشاره به اینکه طاسی در مردان شایع تر است، گفت: حدود 80 درصد طاسی مربوط به مردان است.
پژوهشگاه رویان اعلام کرد که تیمی مرکب از دکترمحمدعلی نیل‌فروش‌زاده، دکترناصر اقدمی، دکتر پروانه محمدی،دکتر الهام رحیمی‌ جامع و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مرکز تحقیقات پوست و سلول ‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات لیشمانیوز و بیماری‌ های پوستی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در قالب طرحی تحقیقاتی در تلاش هستند تا راهی برای شناخت سلول ‌های بنیادی پیش موساز در انسان، پیدا کنند.
محققان این پژوهشگاه 15 موش آزمایشگاهی فاقد مو را به 3 گروه تقسیم کردند که یک گروه سلول‌ های پاپیلای درم دریافت کرد، گروه دوم سلول ‌های پاپیلای درم و سلول‌ های بنیادی اپیتلیال را هم زمان دریافت کردند و گروه سوم هیچ سلولی دریافت نکرده اند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی یاخته (Cell Journal) منتشر شد، نشان داد که در دو گروه دریافت کننده سلول، رویش مو رخ داد، اما در گروهی که ترکیب هر دو سلول را دریافت کرده بود رویش محسوس‌تر و با چشم غیر مسلح هم قابل تشخیص بود.

آفتاب آی آر