ایجاد جوش و آکنه از جدی ترین مشکلات پوستی است که زیبایی فرد را تا حد زیادی تحت الشعاع قرار می دهد. جوش ها و آکنه های پوستی به علل مختلفی ایجاد می شوند. برای از بین بردن این جوش ها ابتدا باید علل ایجاد آنرا شناسایی و سپس به مقابله و درمان آن پرداخت با دکتر سلام همراه باشید.

متخصصان آمریکایی به اطلاعات جدیدی در مورد علت بروز آکنه دست پیدا کردند که می‌تواند روش درمان این عارضه پوستی را تغییر دهد.

دکتر “هوئینگ لی” از دانشگاه کالیفرنیا – لس‌آنجلس و تیم همکارانش در بررسی خود دریافتند که عامل آکنه ممکن است نسخه خاصی از باکتری نباشد. در این مطالعه متخصصان مشاهده کردند که موازنه و تعادل باکتریاییِ پوست ممکن است نقش کلیدی در بروز آکنه داشته باشد.

آکنه بیماری پوستی التهابی و مزمن است که با ظاهر شدن جوش سرسیاه، برآمدگی، کیست و دیگر انواع جوش شناخته می‌شود. صورت، گردن، شانه‌ها، قفسه سینه و کمر مناطقی از بدن هستند که بیشتر دچار عارضه پوستی آکنه می‌شوند زیرا در این نواحی بیشترین تعداد غدد چربی پوست وجود دارد.

در این بررسی ۷۲ فرد بزرگسال مورد مطالعه قرار گرفتند که ۳۸ نفر از آنان دچار عارضه آکنه بودند.

محققان ابتدا نمونه‌های فولیکول پوست شرکت کنندگان را برداشته سپس به ارزیابی ساختار میکروبیوم پوستی تمامی آنان پرداختند. آنها مشاهده کردند افراد بزرگسالی که دچار آکنه نیستند دارای آکنه‌های Propionibacterium با ژن‌هایی هستند که با متابولیسم باکتریایی مرتبط است. این ژن‌ها در متوقف کردن تجمع باکتری‌های مضر در پوست نقش دارند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، از سوی دیگر محققان دریافتند که در بزرگسالان مبتلا به آکنه سطح بالاتری از دسته دیگری از ژن‌ها در آکنه‌های Propionbacterium وجود دارند که این ژن‌ها برعکس دسته اول با تولید سموم باکتریایی مرتبط هستند و این سموم التهاب پوست را تشدید کرده و کیفیت سلامت این عضو پوشاننده را کاهش می‌دهند.

بنابراین، مطالعه فوق آشکار می سازد که ترکیب باکتریایی در فولیکول‌ها می تواند در بروز آکنه روی پوست یا داشتن پوست سالم نقش داشته باشد.

منبع: ایسنا