امروزه مقابله با سرطان از جمله اصلی ترین دغدغه های پیش روی پزشکان است. سرطان انواع مختلفی دارد، این بیماری برای هر یک از اعضای بدن ممکن است رخ دهد. یکی از خطرناک ترین انواع سرطان ها سرطان پوست است که در ادامه به روش هایی در رابطه با تشخیص و درمان آن خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

محققان دریافته اند دو آزمایش خون جدید مبتنی بر ژن می تواند انواع غیرقابل تشخیص یکی از تهاجمی ترین انواع سرطان پوست را با اطمینان تشخیص دهد.

به گفته محققان مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک آزمایش های جدید خون که فقط ۴۸ ساعت بطول می انجامند، در حال حاضر تنها با هدف تحقیق در دسترس هستند.

دیوید پولسکی، پژوهشگر ارشد، در این باره می گوید: «هدف ما استفاده از این آزمایش ها برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه تر برای درمان است.»

در این آزمایش جدید، ابتدا DNA ملانوما (نوع کُشنده سرطان پوست) در خون بیمارانی که سرطان شان در حال گسترش است و فاقد معایبی در ژن های BRAF یا NRAS خود هستند شناسایی می شود.

به گفته پولسکی،  در آزمایش جدید، میزان تکه های DNA خون موسوم به ctDNA اندازه گیری می شود. ctDNA به هنگام مرگ سلول های تومور و جداشدن از هم در خون آزاد می شود.

منبع: مهر