بعضی از افراد در بارداری خود، دچار خشکی پوست و خشکی در لب ها می شوند. این ها نشانه ی این است که این افراد در طی بارداری خود آب زیادی را از دست داده اند. برای جلوگیری از این علائم و کم شدن آب بدنتان، باید میزان آب مصرفی خود در این دوران حساس را کنترل کنید.

به گزارش دکتر سلام به نقل از بهداشت نیوز، تشنگی دائمی، پوست خشک و لب هایی خشک. آیا باردار هستید و این علائم را در خود مشاهده می کنید؟ بدون شک آب زیادی را از دست داده اید. اگر کم آب شده اید، لطفا این مسئله را جدی بگیرید چرا می تواند بسیار خطرناک باشد.
در طول بارداری چقدر آب باید بنوشید؟
هر زن بارداری باید هشت تا ده لیوان در روز آب بنوشد. اگر نمیتوانید زیاد آب بخورید می توانید از نوشیدنی های دیگر نیز استفاده کنید. اما سعی کنید آب اولین انتخاب شما باشد. مایعاتی مانند شیر، آب میوه ، چای و قهوه درست است که حاوی آب می باشند اما دارای کالری می باشند و مصرف زیاد آنها می تواند باعث افزایش وزن شود. عدم نوشیدن آب کافی در دوران بارداری می تواند بر جنین تاثیر بگذارد. در مرحله آخر بارداری، نوشیدن آب کافی به به شکل گیری ساک آمنیوتیکی کمک فراوانی می کند. بنابراین، جلوگیری از کم آبی بدن بسیار حائز اهمیت می باشد.

علت کم آبی بدن درطی بارداری چیست؟
به دلیل شرایط خاص در طی بارداری، بدن شما به آب بیشتری نیاز دارد.

1-تهوع صبحگاهی می تواند علت اصلی آن باشد:
تقریبا 50 تا 80 درصد زنان باردار ، تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند که یکی از علت های اصلی کم آبی در بدن می باشد. تهوع صبحگاهی از هفته چهارم تا ششم طول میکشد و در برخی افراد ممکن است حتی تا هفته شانزدهم نیز دیده شود. علائم آن عبارتند از تهوع، استفراغ، تکرر ادرار و تعریق. وقتی وارد سه ماهه دوم می شوید این علائم از بین می روند. اما برخی زنان تا پایان سه ماهه دوم همچنین این علائم را در خود مشاهده می کنند.

علائم تهوع صبحگاهی منجر به کاهش شدید آب از بدن می شود.

2-اسهال:
تغییرات هورمونی، عادت های غذایی ، و بیزاری از برخی غذاهای خاص می تواند منجر به اسهال شود، به ویژه در سه ماهه سوم. اسهال در بارداری باعث از دست دادن آب بدن می شود.

3-فقدان مایعات کافی:
در طول بارداری سعی کنید با مشورت پزشک بهترین رژیم برای جذب کافی آب داشته باشید. آب بیش از حد هم می تواند موجب به وجود آمدن برخی مسائل شود.

4-مسافرت هوایی:
کابین هواپیما دارای رطوبت کمی می باشد و می تواند موجب کم آبی در بدن شود. اگر با هواپیما مسافرت می کنید باید با نوشیدن آب در طی مسافرت این کم آبی را برطرف کنید. قوانین هواپیما این اجازه را به شما نمیدهند که با خودتان آب بیاورید، اما قطعا می توانید از خدمه پرواز کمک بخواهید، بدون شک کمک خواهند کرد.

5- رطوبت:
آب و هوای گرم و رطوبت می تواند باعث عرق کردن شود ، بنابراین منجر به کم آبی بدن می شود.

6- سن:
یکی از مشکلات بارداری در سنین بالا کم آبی بدن می باشد. اگر بالای 35 سال دارید و باردار هستید، نسبت ب دیگر زنان باردار بیشتر تشنه می شوید.

علائم و نشانه های کم آبی در بدن:

-گرمای بیش از حد مادر نشانه ای می باشد که جنین دارای مشکلات قلبی می باشد.
-اگر تشنه هستید، حتما آب بخورید. سعی کنید هر یک ساعت حداقل یک لیوان آب بخورید.
-سردرد به ویژه از نوع میگرن یکی از نشانه های کم آبی در بدن می باشد.
-ادرار زرد تیره با بوی قوی یکی دیگر از نشانه های کم آبی در بدن می باشد.
-توصیه می شود از آب، چای های گیاهی و نوشیدنی هایی که حاوی کافئین کمتری می باشند استفاده کنید.

بهداشت نیوز