با مصرف ویتامین سی می توانید از انواع عارضه های جسمی خطرناک در امان بمانید ،از میوه ها و سبزیجات سرشار از این ویتامین بیشتر استفاده کنید و از مزایای درمانی ویتامیین سی بهره مند شوید ،برای درمان سریع تر سرماخوردگی و مقابله با سرطان ها، بیماری قلبی و پیری این ویتامین بهترین انتخاب است .

ویتامین C یا اسکوربیک اسید یک ویتامین محلول در آب بوده که در حمایت از سلامت سیستم ایمنی بدن نقش دارد. بدن قادر به ساخت این ویتامین نبوده، بنابراین باید به طور روزانه از طریق موادغذایی دریافت شود.

فواید ویتامین C

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C برای رشد و ترمیم بافت های بدن ضرروی است. این ویتامین به درمان جراحات، ترمیم و حفظ سلامت غضروف، استخوان ها، دندان ها و پوست کمک می کند. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان در نابودی رادیکال های آزاد و در نتیجه پیشگیری یا تاخیر برخی از انواع سرطان ها، بیماری قلبی و پیری موثر است. این ویتامین همچنین باعث کاهش پیشرفت از دست دادن غضروف در افراد مبتلا به آرتروز می شود. همچنین دوز بالای ویتامین C ممکن است باعث کاهش طول دوره علائم سرماخوردگی شود.

منابع ویتامین C

منابع ویتامین C فراوان بوده و پرتغال و آب پرتغال از منابع رایج این ویتامین است. همچنین بیشتر میوه ها و سبزیجات این ویتامین را برای بدن فراهم می کنند. از منابع ویتامین C می توان به مرکبات، گوجه فرنگی، سیب زمینی، توت فرنگی، فلفل دلمه ای سبز و قرمز، بروکلی، کلم بروکسل و میوه کیوی اشاره کرد. این موادغذایی به صورت خام یا پخته استفاده می شوند، اما مهم است که بدانید میوه ها و سبزیجات در زمان حرارت یا نگهداری به مدت طولانی ویتامین C خود را از دست می دهند. بنابراین برای دریافت این ویتامین، این موادغذایی را در اسرع وقت بعد از خرید مصرف نمایید. همچنین بخارپز یا ماکروویو کردن سبزیجات برای مدت زمانی کوتاه می تواند در محدود کردن میزان موادمغذی از دست رفته موثر باشد.

کمک به جذب آهن

ویتامین C به بدن در جذب بهتر آهن غیرهِم کمک می کند، بنابراین برای گیاهخواران مفید خواهد بود. این نوع آهن در موادغذایی گیاهی از جمله لوبیاها، اسفناج و کوینولا یافت می شود. برای دریافت این مزایا، ترکیب موادغذایی غنی از ویتامین C با موادغذایی گیاهی سرشار از آهن در یک وعده غذایی می تواند مفید باشد. برای نمونه می توان ترکیب لوبیا سیاه و سس سالسا یا یک سالاد اسفناج را با توت فرنگی و پرتغال مصرف کرد.

نسخه