نعوظ در مردان عملی عادی و رایج است. اصولا نعوظ زمانی در مرد ایجاد می شود که هورمون های جنسی وی تحریک شده و آلت تناسلی وی حالت راست شده و سفت را بخود بگیرد که این حالت نعوظ نام دارد. اما در برخی مردان نعوظ با اختلالاتی همراه است که موجب ناتوانی جنسی فرد می شوند و فرد نمی تواند حالت نعوظ خود را حفظ کند! با دکتر سلام همراه باشید.

در علم پزشکی پیشگیری بهتر از درمان است و با یک زندگی سالم و انجام تمهیداتی می توان از بسیاری از بیماریها از جمله اختلال نعوظ پیشگیری کرد

اختلالات جنسی در مردان دارای طیف وسیعی هستند که اختلال نعوظ یکی از مهمترین آنها است.

اختلال در نعوظ دارای علل زیادی است و هر علت درمان مخصوص بخود دارد. یک سری از علت ها هستند که دارای اثرات مضر خیلی شدید بر عملکرد جنسی مردان می باشند و با اجتناب و یا برطرف کردن آنها می توان از ایجاد اختلال نعوظ جلوگیری و یا آن را برطرف کرد.

مشکلات مربوط به نعوظ و درمان های خانگی آن

آلت تناسلی مرد به عنوان عضو جنسی در بدن شناخته می شود که شافت طولانی ترین قسمت آن است. سر یا گلوله در انتهای شافت قرار دارد. دهانه نوک سر، جایی که ادرار و منی از آن خارج می شود میتوس نامیده می شود.

مجرای ادرار، لوله ای که ادرار و مایع منی از آن عبور می کنند در امتداد قسمت زیرین آنها در بافت اسفنجی جسم آلت تناسلی مرد قرار دارد. به گزارش هلث لاین، دو سرخرگ اصلی و چند رگ باعث انتقال خون به داخل و خارج می شود و اعصاب پیام ها را از آن به قسمت های دیگر بدن منتقل می کنند.

نعوظ چیست؟

نعوظ در مغز شروع می شود. چیزی که دیدید، احساس کردید، بو کردید، شنیدید یا فکر کردید باعث ارسال پیام های شیمیایی توسط اعصاب به رگ های خونی در آلت تناسلی می شود. عروق شل و باز شده تا خون بیشتری وارد بدن شود در همان زمان رگ ها بسته می شوند.

هنگامی که خون در آلت تناسلی مرد قرار گرفت فشار آن را در جسم های غاری (شکل کانالی استوانه ‌ای در طول آلت عضوی از دستگاه تناسلی مردانه‌) گیر می کند سپس آلت تناسلی منبسط شده و نعوظ را نگه می دارد. با ورود خون و متوقف شدن رگ ها آلت تناسلی نرم می شود.

انزال چیست؟

هنگام تحریک لوله هایی به نام وازدفران اسپرم را از بیضه ها به سمت عقب مجرای ادرار فشار می دهند. وزیکول های منی نیز در آنجا مایع آزاد می کنند. مجرای ادرار مخلوط اسپرم و مایعات را حس می کند سپس در اوج هیجان جنسی سیگنال هایی را به نخاع می فرستد که به نوبه خود سیگنال هایی را به عضلات قاعده آلت تناسلی ارسال می کند.

اینها با قدرت و به سرعت هر 0.8 ثانیه منقبض می شوند. با رسیدن به نقطه اوج خود مایع منی را از آلت تناسلی بیرون می کشد. هنگام تحریک جنسی مردان هورمون ها، عضلات، اعصاب و رگ های خونی همه با هم برای ایجاد نعوظ کار می کنند. سیگنال های ارسالی عصبی از مغز به آلت تناسلی مرد عضلات را برای شل شدن تحریک می کنند که این امر به نوبه خود باعث می شود خون به بافت آلت تناسلی برسد.

هنگام پر شدن آلت تناسلی مرد با خون که باعث نعوظ می شود رگ های خونی آلت تناسلی برای حفظ نعوظ بسته می شوند. به دنبال برانگیختگی جنسی رگ های خونی به سمت آلت تناسلی مرد دوباره باز می شوند و اجازه خروج خون را می دهند.

در برهه ای از زندگی هر مردی ممکن است در رسیدن یا حفظ نعوظ مشکل ایجاد شود. مشکلات نعوظ زمانی رخ می دهد که نتوانید نعوظی را که به اندازه کافی محکم است و می توانید رابطه جنسی داشته باشید به دست آورید یا آن را حفظ کنید. مشکلات نعوظ به این موارد نیز معروف است:

 • اختلال نعوظ (ED)
 • ناتوانی جنسی
 • اختلال عملکرد جنسی

برای اکثر آقایان این مشکلات گهگاه رخ می دهد و مسئله جدی نیست. بر اساس  گزارش کلینیک کلیولند، در صورت بروز مشکلات نعوظ تا 20 درصد از زمان جای نگرانی نیست.

با این حال، اگر مردی حداقل 50 درصد نمی تواند نعوظ پیدا کند احتمال وجود مشکلی پیرامون سلامتی وی است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

دلایل عمده بروز مشکلات نعوظ

دلایل اختلال نعوظ می تواند جسمی، روانی یا ترکیبی از این دو مورد باشد.

علت جسمی اختلال نعوظ

دلایل جسمی بروز مشکلات نعوظ بیشتر در مردان مسن مشاهده می شود. این موارد به دلیل اختلالات رخ می دهد که می تواند روی اعصاب و عروق خونی مسئول ایجاد نعوظ تاثیر بگذارد. دلایل جسمی شامل شرایط پزشکی مانند:

 • بیماری قلبی
 • تصلب شرایین
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • دیابت
 • چاقی
 • بیماری پارکینسون
 • مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)
 • بیماری کبد یا کلیه
 • اعتیاد به الکل
 • بیماری بیماری پیرونی یا زخم آلت تناسلی مرد که منجر به خمیده شدن آلت تناسلی می شود
 • سایر دلایل جسمی عبارتند از:
 • مصرف داروهای خاص از جمله بتابلاکرها یا مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا، ادرار آورها، شل كننده های عضلانی یا داروهای ضدافسردگی
 • سوء مصرف مواد
 • استفاده طولانی مدت از تنباکو
 • ضربه یا آسیب به نخاع یا ناحیه تناسلی
 • مشکلات دستگاه تناسلی مادرزادی
 • درمان مشکلات پروستات

علل روانشناختی اختلال نعوظ

مسائل عاطفی می تواند انسان را در هر سنی از تحریک شدن دور کند و شامل موارد زیر است:

 • نگرانی پیرامون اینکه نتوانید به نعوظ دست پیدا کنید یا آن را حفظ کنید
 • پریشانی عاطفی طولانی مدت مربوط به مسائل اقتصادی، شغلی یا اجتماعی
 • تعارضات رابطه
 • افسردگی

مشکلات نعوظ در مردان جوان

مردان 20 تا 30 ساله نیز دچار اختلال نعوظ می شوند. آمارها نشان می دهد این اختلال در مردان جوان بیشتر از قبل رخ می دهد. در سال 2013، مجله پزشکی جنسی گزارش داد 26 درصد از مردان 17 تا 40 ساله با مشکل نعوظ مواجه هستند که این موارد وضعیت متوسط ​​تا شدید را دربرمی گیرد.

تحقیقات می گوید مشکلات نعوظ در مردان جوان بیشتر از هر گونه مشکل جسمی به سبک زندگی و سلامت روانی آنها مربوط می شود. مشخص شد مردان جوان تر در مقایسه با مردان میانسال بیشتر از تنباکو الکل و مواد مخدر استفاده می کنند. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می دهد مشکلات نعوظ در مردان جوان اغلب از اضطراب یا افسردگی ناشی می شود.

در علم پزشکی پیشگیری بهتر از درمان است و با یک زندگی سالم و انجام تمهیداتی می توان از بسیاری از بیماریها از جمله اختلال نعوظ(Erectile Dysfunction) پیشگیری کرد. ده نکته ای که در پائین توضیح داده می شوند دارای چنان اثرات مضر بر روی نعوظ در مردان هستند که به آنها قاتل نعوظ در مردان گفته می شود:

1. اختلال نعوظ به علت مصرف الکل

الکل با تضعیف سیستم عصبی(nervous system) مرکزی بدست آوردن نعوظ در مردها را مشکل می کند. مردانیکه در حالت عادی دارای مشکل نعوظ نیستند، ممکن است با مصرف الکل در بدست آوردن و نگهداشتن نعوظ مشکل پیدا کنند.

2. افسردگی(Depression) از علل اختلال نعوظ

از علل اختلال نعوظ در مردان می توان به افسردگی اشاره کرد. برای یک نعوظ خوب در مردان باید سیستم عصبی طبیعی باشد. نعوظ در مردان دارای دو نوع رفلکسی و روانی یا سایکوژنیک است.

نعوظ رفلکسی با تماس ایجاد می شود ولی نعوظ روانی از طریق ذهن و فانتزی است.

در افرادیکه دچار افسردگی هستند، افسردگی، میل و برانگیختگی جنسی را مهار می کند. علاوه بر آن افسردگی سبب تاخیر در به ارگاسم رسیدن می شود.

3. مصرف بعضی از داروها منجر به اختلال نعوظ می شود

معمولا در اکثر خانه ها یک کابینت از داروهای مختلف گیاهی و شیمیائی وجود دارند. این داروها یا توسط خود فرد بدون تجویز پزشک مصرف می شوند و یا اینکه توسط پزشک برای درمان بیماری خاصی تجویز شده اند.

تعدادی از داروها از داروهای سرماخوردگی گرفته تا داروهای ضد فشارخون(blood pressure) و روانپزشکی ممکن است عملکرد جنسی مرد را مختل کنند و در واقع فرد به اختلال نعوظ دچار شود. در همچون مواردی می توان با مشورت با پزشک معالج راه درمان مناسب را پیدا کرد.

این روزها مصرف مکملها بین مردم خیلی رواج پیدا کرده در صورتیکه استفاده بی مورد از آنها سلامتی را به خطر می اندازد. موادی مثل آمفتامین، کوکائین و ماری جوانا اثرات بشدت سوء بر عملکرد جنسی مردان دارند.

4. خشم سبب اختلال نعوظ می شود

خشم سبب برافروختگی چهره بعلت ورود خون زیاد می شود. خشم جریان خون دستگاه تناسلی را کاهش می دهد. اگر این خشم بر علیه شریک جنسی باشد، دیگر برقرار کردن رابطه جنسی غیر ممکن خواهد بود.

5. اختلال نعوظ به علت داشتن اضطراب

هر مردی اضطراب داشته باشد که نکند در رابطه زناشوئی ناموفق خواهد شد، حتما ناموفق می شود. اضطراب از هر نوع می تواند بر عملکرد جنسی اثر سوء داشته باشد و منجر به اختلال نعوظ شود.

مردانی که بعلت اضطراب از برقرار کردن رابطه زناشوئی طفره می روند، رابطه عاطفی آنها با همسرشان کم کم مختل شده و مرد را وارد یک حلقه معیوب می کند که در آن با بدترشدن رابطه عاطفی عملکرد جنسی نیز بدتر می شود.

6. استرس(Stress) از علل اختلال نعوظ می باشد

استرس از عوامل موثر بر اختلال نعوظ می باشد. در واقع استرس با آزاد کردن موادی بنام کاتکول آمینها سبب از بین رفتن نعوظ مرد می شود. استرس امروزه جزو زندگی انسانها شده است و بسیاری از آنها توسط خود ما و اطرافیان ما ایجاد می شوند بدون اینکه نیازی به ایجاد و تحمل آن باشد.

یک عده استرسها در زندگی روزمره غیر قابل اجتناب هستند ولی روش برخورد افراد و واکنش افراد در مقابل آنها نیز متفاوت است. افزایش مسئولیت در محیط کار، بدهی، وجود بیمار در خانواده، بیکاری، مرگ عزیزان و غیره همگی سبب وارد شدن استرسهای بزرگ بر انسانها می شوند. گاهی تغییر در سبک زندگی سبب کاهش استرسها و بهبود عملکرد جنسی می شود.

7. چاقی و اختلال نعوظ

چاقی و اضافه وزن از جهات مختلف اثر سوء بر عملکرد جنسی مردان دارد و منجر به اختلال نعوظ می شود. چاقی باعث کاهش اعتماد به نفس، دیابت، کاهش هورمونهای مردانه، کم تحرکی، افزایش فشار خون، تنگی عروق خونی و کاهش جریان خون ناحیه تناسلی می شود.

8. کاهش میل جنسی سبب اختلال نعوظ می شود

کاهش میل جنسی را نباید با ناتوانی جنسی اشتباه کرد، مردانیکه دچار کاهش میل جنسی هستند در عملکرد جنسی مشکل ندارند بلکه تمایلی به برقرار کردن رابطه جنسی ندارند. علل کاهش میل جنسی در مردان و زنان زیاد هستند.

9. اختلال نعوظ به علت خود بد انگاری

عده ای از مردان و زنان وقتی در آینه خود را نگاه می کنند فکر می کنند که ظاهر زشت، اندام نامناسب و مورد تمسخر دیگران دارند. عده ای نیز انتظارات بی مورد از خود دارند، در صورتیکه دارای مشکل نیستند. بخاطر داشته باشیم که انسانها بیشتر از آنچه که به ظاهر اهمیت بدهند به باطن اهمیت می دهند.

مردان و زنان بزرگ با گذشت زمان چنان در دل همسر خود جای می گیرند که هیچکس نمی تواند جای آنها را بگیرد. بیاد داشته باشید که اگر ظاهر شما سبب جلب افراد شود، به راحتی قابل جایگزین با فرد دیگری خواهید بود.

10. اختلال نعوظ به علت نداشتن جسم و روان سالم

داشتن جسم و روان سالم لازمه یک عملکرد طبیعی جنسی در مردان است، وزن طبیعی، فشارخون طبیعی، قلب و عروق سالم، سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب و غیره همگی دارای تاثیرات بسزا در روابط زناشوئی هستند.
با توجه به مطالب بالا مشخص می شود که بسیاری از اختلالات جنسی در مردان ریشه در موارد فوق دارند و لزومی ندارد با کوچکترین مشکل به پزشک مراجعه و متحمل هزینه های زیاد شد.

کافی است یک نگاهی به اطراف خود بیندازید و خود را از مشکل اختلال نعوظ خلاصی دهید.

تشخیص مشکلات نعوظ

آزمایش هایی که پزشک برای تعیین علت بروز مشکلات نعوظ توصیه می کند شامل موارد زیر است:

آزمایش شمارش کامل خون (CBC) که مجموعه ای از آزمایش هاست که آزمایش شمارش گلبول قرمز خون (RBC) را بررسی می کند

پروفایل هورمون جنسی که سطح هورمون های جنسی مردانه تستوسترون و پرولاکتین را اندازه گیری می کند

تست نعوظ شبانه آلت (NPT) که تعیین می کند عملکرد نعوظ هنگام خواب چگونه است

سونوگرافی داپلر که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرفتن عکس از بافت های بدن استفاده می کند

آنالیز ادرار که سطح پروتئین و تستوسترون را در ادرار اندازه گیری می کند

هنگام تشخیص علت بروز نعوظ توسط پزشک درمان مناسب پیش گرفته می شود

بیشتر بخوانید:علائم کرونا در کودکان را بشناسید

درمان مشکلات نعوظ

شدت اختلال نعوظ اغلب در مقیاس 3 امتیازی درجه بندی می شود: خفیف، متوسط ​​و شدید. اختلال شدید به نوع کامل نیز معروف است که نخستین قدم در درمان این اختلال تعیین محل بروز مشکل در این مقیاس است.

هنگام شناسایی علت بروز و شدت آن درمان آن آسان می شود. گزینه های برای درمان مشکلات نعوظ شامل موارد زیر است:

 • داروهای تزریق شده درجسم غاری آلت تناسلی مرد مانند آلپروستادیل
 • داروهای تزریق شده به مجرای ادرار (باز شدن آلت تناسلی مرد) مانند آلپروستادیل
 • داروهای خوراکی مانند سیلدنافیل (ویاگرا) و تادالافیل (سیالیس)
 • جراحی از جمله درمان نعوظ با پروتز آلت تناسلی
 • دستگاه واکیوم (پمپ آلت تناسلی مردانه

تغییر سبک زندگی برای درمان اختلال نعوظ

بسیاری از دلایل جسمی بروز مشکلات نعوظ مربوط به انتخاب سبک زندگی است. شاید بخواهید تغییرات زیر را در سبک زندگی خود ایجاد کنید:

 • توقف مصرف دخانیات
 • کاهش یا توقف نوشیدن الکل
 • استراحت فراوان
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش منظم
 • صحبت با همسرتان در مورد مسائل جنسی

اگر تغییر در سبک زندگی باعث کاهش علائم نمی شود برای تعیین علت اصلی بروز مشکلات نعوظ با پزشک خود مشورت کنید. پزشک آلت تناسلی، راست روده، پروستات و عملکرد سیستم عصبی را بررسی می کند، همچنین وی در مورد شروع علائم و زمان آن سوال می پرسد و اینکه آیا در حال حاضر مشکلی در سلامتی دارید یا خیر.

عوارض بالقوه اختلال نعوظ

عوارض ناشی از مشکلات نعوظ قابل توجه است و می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت بروز مشکلات نعوظ ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 • استرس یا اضطراب
 • عزت نفس پایین
 • ایجاد مشکلات در رابطه
 • نارضایتی از زندگی جنسی
 • چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز مشکلات نعوظ که با گذشت زمان بدتر می شوند باید به پزشک مراجعه کرد. در صورت بروز مشکلات نعوظ باید احتمالات و نکات زیادی مدنظر قرار گیرد:

 • بعد از آسیب یا جراحی پروستات ایجاد یا تشدید شود
 • در کنار کمر درد یا درد معده رخ می دهد
 • مصرف دارویی جدید مشکلی ایجاد می کند

البته تا زمانی که پزشک خلاف آن را نگوید باید مصرف دارو را ادامه دهید حتی اگر فکر می کنید باعث ایجاد نعوظ می شود.

درمان های خانگی ناتوانی جنسی در آقایان

شایع ترین داروهای خانگی برای درمان ناتوانی جنسی مردان عبارتند از

درمان ناتوانی جنسی با سیر

سیر به عنوان یکی از رایج ترین سبزی ها در اغلب خانه ها یافت می شود و در درمان ناتوانی جنسی گزینه مفیدی است. دکتر مانی، متخصص طب آیورودا می گوید: سیر اغلب به عنوان “پنی سیلین مرد فقیر” نامیده می شود زیرا به عنوان یک ضدعفونی کننده و تقویت کننده ایمنی موثر است.

به عنوان تقویت کننده میل جنسی نیز می تواند فعالیت های جنسی آسیب دیده ناشی از تصادف یا بیماری را بهبود بخشد. سیر برای افرادی که رابطه جنسی زیادی دارند گزینه مهمی برای محافظت از خود در برابر خستگی عصبی به شمار می آید. روزانه 2 تا 3 حبه سیر را خرد کنید، جویدن منظم 2 یا 3 حبه سیر خام در از بین بردن ناتوانی جنسی موثر است. علاوه بر این، خوردن نان سیر تهیه شده با نان سبوس دار در تولید اسپرم های سالم نیز کمک می کند.

درمان ناتوانی جنسی با پیاز

پیاز یک داروی شهوت زای موثر و یکی از بهترین تقویت کننده های میل جنسی است، اما خواص آن به طور کلی مشخص نیست. یک عدد پیاز سفید را بردارید پوست آن را بگیرید له کرده سپس در کره سرخ کنید.

این مخلوط را می توان روزانه با یک قاشق غذاخوری عسل میل کرد، اما اطمینان حاصل کنید حداقل 2 ساعت معده خالی است بعد این معجون معجزه آسا را بخورید. این ترکیب به درمان انزال زودرس، ناتوانی جنسی و از بین رفتن غیرارادی مایع منی هنگام خواب یا زمان های دیگر کمک می کند.

درمان ناتوانی جنسی با هویج

هویج در بهبود ناتوانی جنسی بسیار گزینه ارزشمندی تلقی می شود. 150 گرم هویج ریز خرد شده را با یک عدد تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. این مخلوط را یک بار در روز به مدت یک ماه استفاده کنید.

افرادی که به طور معمول تنش دارند و از اختلالات جنسی رنج می برند می توانند با این معجون تسکین پیدا کنند زیرا این داروی خانگی باعث افزایش قوای جنسی می شود.

درمان ناتوانی جنسی با لیدی انگشت

لیدی انگشت برای تقویت قدرت جنسی گزینه مقوی قابل توجهی محسوب می شود. به صورت روزانه 5 تا 10 گرم از این سبزی را با یک لیوان شیر و دو قاشق چای خوری شکر آبنبات مصرف کنید. استفاده منظم از این دستورالعمل در ترمیم قوای جنسی کمک کننده است.

درمان ناتوانی جنسی با مارچوبه

ریشه های خشک مارچوبه در یکی از داروی ضدتبخال استفاده می شود. 15 گرم از ریشه خشک مارچوبه را برداشته و با یک فنجان شیر بجوشانید. این ترکیب را 2 بار در روز برای دریافت نتایج مطلوب مصرف کنید. استفاده منظم از این دستورالعمل برای افزایش قوای جنسی و درمان انزال زودرس بسیار ارزشمند است.

درمان ناتوانی جنسی با چوب طبل

چوب طبل به عنوان تقویت کننده جنسی در درمان ناتوانی جنسی و عقیم سازی عملکردی مفید در میان مردان و زنان دارد، همچنین پودر پوست خشک آن برای درمان قدرت جنسی، انزال زودرس و نازکی مایع منی ارزشمند است. 15 گرم گل چوب طبل را در 250 میلی لیتر شیر بجوشانید. این ترکیب مقوی جنس برای مردان و زنان موثر است. به جای آن می توان 120 گرم پودر پوست خشک شده آن را در آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید سپس 30 گرم از این پودر را با 1 قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید.

درمان ناتوانی جنسی با زنجبیل

عصاره استخراج شده از زنجبیل یک داروی ارزشمند و مفید در درمان ضعف های جنسی است. نصف قاشق چای خوری آب زنجبیل را با یک عدد تخم مرغ و عسل جوشانده و هر شب به مدت یک ماه آن را مصرف کنید. این دستورالعمل برای رفع ناتوانی جنسی، انزال زودرس و خروج غیرارادی منی ارزشمند است.

درمان ناتوانی جنسی با این ترکیب جادویی

این ترکیب یک ماده غذایی بسیار تقویت کننده، دارای توانایی بازگرداندن انگیزه و میل جنسی، افزایش قدرت و بهبود شادابی است در حالی که عملکرد مغز را نیز بهبود می بخشد. به میزان مساوی بادام، پسته و تخم به را کوبیده و ترکیب کنید، باید به صورت روزانه حدود 100 گرم از خرما خشک شده نتایج عالی داشته باشد.

درمان ناتوانی جنسی با کشمش

طب آیورودا برای احیای نشاط جنسی مصرف کشمش را توصیه می کند. کشمش سیاه را با آب خنک بشویید سپس با شیر بجوشانید این کشمش ها را با شیر بخورید تا به نتایج دلخواه برسید. باید با 30 گرم مویز و 200 میلی لیتر شیر شروع کنید سپس مقدار آن را هر بار 50 گرم اضافه کرد.

درمان ناتوانی جنسی با زعفران

در طب آیورودا، از زعفران برای درمان ناباروری در زوجین استفاده می شود. زعفران میل جنسی را تحریک می کند و می تواند بر آرامش بدن تاثیر بگذارد. از زعفران به عنوان روغن ماساژ نیز استفاده می کنند یا به منظور تقویت نشاط جنسی همراه با غذا مصرف می شود.

درمان ناتوانی جنسی با گیلاس زمستانی

طب آیورودا گیلاس زمستانی را را یک داروی گرانبها می داند و در برقراری مجدد قدرت جنسی بسیار مفید است. گیلاس زمستانی به عنوان یک گیاه دارویی باستانی به دلیل خاصیت تسکین دهنده استرس بسیار مشهور است. با این حال، بسیاری از مردم نمی دانند در مدیریت اختلال نعوظ روانشناختی نیز مفید است.

این گیاه جادویی با تقویت غدد فوق کلیوی و بهبود واکنش بدن در برابر استرس کار می کند. این امر در نهایت به کاهش تولید کورتیزول در بدن کمک می کند که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود.

هنگامی که استرس کمتری دارید سطح اضطراب شما پایین می آید، بنابراین به طور خودکار به زندگی جنسی بهتر و رضایت بخشی تر دست پیدا خواهید کرد، همچنین مطالعات نشان می دهد مکمل های جینسنگ هندی به افزایش تعداد اسپرم در دامنه 90 روزه کمک می کنند.

بعلاوه، شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد این ماده طبیعی سطح تستوسترون را نیز به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

روغن دارچین

روغن دارچین باعث افزایش دمای داخلی بدن و بهبود گردش خون می شود. روغن اسانس آن با عملکرد موش ها در بهبود عملکرد جنسی ارتباط دارد. مطالعات بیشتری نشان می دهد دارچین در آزمایش های فاز حیوانی به افزایش تعداد اسپرم و تستوسترون کمک کرده است.

با این حال، قبل از شروع به ماساژ دادن خود با روغن ضروری دارچین به یاد داشته باشید این روغن بسیار قوی است و احتمال می رود باعث بروز بثورات یا احساس سوزش شود، بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده آن را با روغن حامل رقیق کنید.

بیشتر بخوانید:چرا خوردن غذا در اواخر شب مضر است؟

جلوگیری از بروز مشکلات نعوظ

رفتارهای سبک زندگی سالم مانند ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از بیماری اختلال نعوظ منجر شود. این اختلال به دلیل کمبود جریان خون ایجاد می شود، بنابراین سلامت گردش خون گزینه مهمی محسوب می شود.

یک روش معمول برای بهبود جریان خون انجام ورزش است، برخی تمرینات مبتنی بر کاردیو که باید امتحان کنید عبارتند از:

 • دویدن
 • دوچرخه سواری
 • شنا
 • ایروبیک
 • پرهیز از مصرف چربی های ناسالم، قند اضافی و مقادیر زیاد نمک نیز مهم است.

شرایط مزمن پیرامون سلامتی مانند دیابت و بیماری های قلبی نیز منجر به بروز مشکلات نعوظ می شود. یکی دیگر از دلایل احتمالی داروهای تجویزی است که برای درمان این بیماری ها استفاده می شود، بنابراین در صورت ابتلا به بیماری مزمن از پزشک خود درباره مناسب ترین روش های پیشگیری سوال بپرسید، همچنین درمان سوءمصرف مواد نیز به شما برای خلاص شدن از شر مشکلات نعوظ ناشی از مشکلات مصرف الکل یا مواد مخدر کمک می کند.

درمان سلامت روان نیز از بروز مشکلات نعوظ ناشی از استرس یا مسائل روانی نیز جلوگیری می کند.

خلاصه ای کوتاه درباره اختلال نعوظ

مشکلات نعوظ امری شایع است و احتمال می رود برای مردان در هر سنی رخ دهد و به طور معمول شامل حداقل یکی از مراحل پاسخ جنسی مردان است:

 • میل
 • انگیختگی
 • ارگاسم
 • آرامش

نسبت به علائم هشدار دهنده آگاه باشید و در صورت شروع و تشدید مشکلات نعوظ به پزشک مراجعه کنید. اگرچه تجربه مشکلات نعوظ سخت است، اما درمان های موثری نیز در دسترس هستند.

 

مترجم: الهه زارعی

منبع: شفاآنلاین