روغن ها یکی از پر استفاده ترین مواد در آشپزخانه ی ما ایرانی هاست، متاسفانه این روزها برندهای بی کیفیت روغن و سایر مواد غذایی بیشتر از هرزمان دیگری در فروشگاه ها جای خود را باز کرده اند. در همین راستا این مطلب را در رابطه با استفاده از مواد افزودنی غیر مجاز در روغن های خوراکی آماده کرده ایم. با ما همراه باشید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،فرزانه صادقی قطب آبادی، کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت در خصوص ویژگی‌های روغن‌های خوراکی اظهار کرد: روغن‌های خوراکی به صورت کره و مارگارین استفاده می‌شوند. در واقع به روغن‌های خوراکی اسانس اضافه می‌شود و به صورت نیمه جامد یا مایع استفاده می شوند. نوع دوم روغن‌ها، روغن‌های سرخ کردنی هستند که در حقیقت باید نقطه دود بالایی داشته باشند.

کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: معمولا استفاده از روغن‌هایی مثل تفاله زیتون و نارگیل برای مصرف خانوار ممنوع است و روغن‌های آفتاب‌گردان، بادام زمینی، ذرت و زیتون را بعد از انجام فرایندهایی مثل هیدروژنه، می‌توان به عنوان روغن‌های خوراکی استفاده کرد.

وی با بیان این موضوع که استفاده از طعم دهنده‌ها در روغن‌های خوراکی ممنوع است گفت: بطور مثال استفاده از طعم دهنده‌های زعفران در روغن‌های خوراکی ممنوع است.

صادقی تصریح کرد: بر اساس استاندارد ترانس روغن نباید بیشتر از 2درصد باشد، اما برخی کارخانجات تولید روغن با مراجعه به سازمان غذا و دارو و ادعای این موضوع که روغن پایین از ترانس 2درصد تولید کرده‌اند با گرفتن مجوز تشویقی، اجازه اضافه کردن طعم دهنده‌های مجاز را دریافت می‌کنند.

وی در خصوص ویتامین‌های موجود در روغن گفت: به طور کلی ویتامین‌های A,k,E,D محلول در چربی هستند و شرکت‌های تولید کننده روغن خوراکی می‌توانند با دریافت مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو این ویتامین‌ها را به روغن اضافه کنند.

وی در ادامه در خصوص رنگ روغن سالم گفت: روغن سالم باید از رنگ شفاف برخوردار باشد و اگر بوی ترشیدگی از روغن به مشام برسد نشان دهنده اکسیده شدن روغن است.

وی افزود: قرار گرفتن روغن در مجاورت هوا و اکسیژن و همچنین نگه داشتن روغن در هوای گرم به مرور زمان باعث از بین رفتن خواص روغن خواهد شد و طعم ترشیدگی از آن حس می‌شود.

صادقی در پایان توصیه کرد: بهتر است افراد هنگام خرید روغن ترانس آن را مد نظر قرار دهند و همانطور که گفته شد ترانس روغن‌های مصرفی خانوار 2درصد و میزان اسیدهای اشباع روغن نباید از 30 درصد بیشتر باشد. مصرف روغن‌های با اسیدهای چرب بالا باعث بروز بیماری‌های قلبی و عروقی خواهند شد به همین دلیل در برنامه‌های سیاست گذاری سلامت تصمیم گرفته شد میزان اسیدهای چرب اشباع و ترانس در حد استاندارد بین المللی پایین آورده شود.

 

منبع: سلامت نیوز