کلنگ سايت شرکت سامان داروي هشتم با هدف اصلي توليد داروي فاکتور هشت انساني نوترکيب، مرداد 88 در مشهد به زمين زده شد.

مهندس مجيد طبسي، مديرعامل شركت سامان داروي هشتم در اين مراسم گفت: با توليد داروي «فاکتور 8» به روش نوترکيب ايران به خودکفايي در توليد اين محصول استراتژيک خواهد رسيد.

وي افزود: فاکتور 8 عامل انعقاد خوني است که فقدان يا کمبود آن موجب بيماري هموفيلي نوع A مي‌شود که يکي از مهمترين اختلالات ژنتيکي است و 80 درصد بيماران هموفيلي داراي نوع A هستند.

طبسي اظهار داشت: تعداد بيماران مبتلا به هموفيلي چهار هزار و 86 نفر است كه تا سال 1390پيش‌بيني مي‌شود اين تعداد به چهار هزار و 200 نفر افزايش يابد.

وي گفت: روند استفاده از فاكتور8 در جهان هر ساله رو به افزايش است؛ به طوري كه سه چهارم از فاكتور هشت توليد شده در كشورهاي اروپايي و آمريكا مورد استفاده قرار مي‌گيرد و كشورهاي آفريقايي به لحاظ برخورداري از فقر اقتصادي و بهداشتي عدد ناچيزي از اين فاكتور را بهره‌مند مي‌شوند.

مديرعامل شركت سامان داروي هشتم با بيان اين که ميزان مصرف فاكتور هشت در ايران نيز در حد استاندارد مي‌باشد به طوري كه اين دارو از خارج از كشور تهيه و مورد استفاده قرار مي‌گيرد، افزود: ايران تاکنون وارد کننده داروي فاکتور 8 که محصولي ضد انعقادي براي بيماران هموفيلي است بوده، اما با دستيابي محققان ايراني به دانش فني به خودکفايي رسيده است.

وي گفت: در توليد اين دارو از روش نوترکيب بر محور مهندسي ژنتيکي و تکنيک‌هاي مهندسي ژنتيک استفاده شده است، لذا توليد داروي فاکتور 8 به روش نو ترکيب در دنيا کم نظير است.

مديرعامل شرکت سامان داروي هشتم با اشاره به صرفه جويي ارزي سالانه 40 تا 50 ميليون دلار با توليد داخلي اين دارو، سرمايه گذاري اين پروژه را 15 ميليارد تومان دانست.

وي با بيان اينکه دستيابي به دانش توليد فاکتور 8 نوترکيب حدود سه تا چهار سال زمان خواهد برد، افزود: با توليد 200 هزار ويال پانصد واحدي اين دارو در سال، شاهد توليد انبوه و عرضه آن به بازار تقاضا تا اوايل سال 90 خواهيم بود.

وي خاطرنشان کرد: با توليد داروي فاکتور 8 به روش نوترکيب، ايران در توليد اين محصول استراتژيک به خودكفايي مي‌رسد و در رتبه پنجم جهاني بعد از چهار شرکت آمريکايي اروپايي در توليد اين دارو قرار خواهد گرفت.

مهندس طبسي با اشاره به اين که در سال گذشته چهار هزار و 86 نفر به بيماري هموفيلي در ايران مبتلا بودند، اظهار داشت: به طور متوسط از ميان هر 100 هزار نفر حدود شش نفر به بيماري ژنتيکي مبتلا هستند که پيش‌بيني مي‌شود تا سال 1390 تعداد مبتلايان اين بيماري به چهار هزار و 200 نفر برسد.

وي افزود: اين شركت با هدف توليد داروي فاكتور هشت انساني نوتركيب در نيمه دوم سال 1387 تاسيس شد.

وي تصريح کرد: ظرفيت اوليه توليد 200 هزار ويال پانصد واحدي است و سرمايه اوليه ثبت شده شركت، 10 ميليارد ريال و سرمايه‌گذاري ثابت آن 150 ميليارد ريال مي‌باشد.

مديرعامل شرکت سامان داروي هشتم با بيان اين که توليد انواع مواد موثره‌ فرآورده‌هاي دارويي نوتركيب از اهداف توسعه‌اي اين شركت است و فرايند توليد مبتني بر استانداردهاي بين‌المللي مي‌باشد، گفت: شروع عمليات اين پروژه از مرداد ماه بوده و مركز رشد دانشگاه تهران و پارك علم و فناوري از سازمان‌هاي پشتيبان اين پروژه هستند.