لاکتوز قند مربوط به شیر و لبنیات است. این قند استفاده بسیار زیادی در زندگی روزانه افراد دارد؛ از خود شیر گرفته تا لبنیاتی که از آن مشتق شده اند مانند: ماست، دوغ و … عدم تحمل لاکتوز برای این افراد بسیار ناخوشایند خواهد بود؛ به همین دلیل لازم است تا تمهیداتی را برای درمان و کاهش علائم این بیماری بکار ببرند.

عدم تحمل لاکتوز، همچنین معروف به کمبود لاکتاز، به نوعی بیماری اطلاق می شود که فرد قادر نیست قند شیر (لاکتوز) موجود در محصولات لبنی را به طور کامل هضم کند. این بیماری معمولا خطرناک نیست، اما علائم عدم تحمل لاکتوز می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

با توجه به یافته های منتشره احتمال دارد افراد به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به عدم تولید آنزیم لاکتاز باشند و یا این شرایط، ناشی از بیماری یا آسیب دیدگی روده کوچک، از جمله عمل جراحی یا عفونت باشد.

در بزرگسالانی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، لاکتوز توسط باکتری تخمیر شده و در روده بزرگ متابولیزه می شود تا گاز و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه را تولید نماید. به گفته محققان، این امر منجر به دردهای شکمی، نفخ، اسهال، نفخ و تهوع می شود که شدت علائم تا حد زیادی بستگی به سرعت مصرف لاکتاز موجود در دستگاه گوارش دارد.

طبق اعلام موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، عدم تحمل لاکتوز می تواند منجر به بروز مشکلات زیر شود:

– علائم ناراحت کننده گوارشی به دلیل ناتوانی در هضم لاکتوز؛

– کمبود کلسیم و ویتامین D به دلیل مصرف ناکافی محصولات لبنی؛

– ابتلا به پوکی استخوان که همراه با استخوان های نازک و شکننده است.

منبع: خبر پو