قبل از مصرف سبزیجات خام بهتر است آن ها را ضدعفونی و انگل زدایی کنیم ،برای شستن سبزیجات بهتر است از مواد گندزدا استفاده کنید، بهترین روش شست وشوی سبزیجات در این بخش  به شما آموزش داده شده است، حتی سبزی خوردن آماده هم پس از تهیه باید ضدعفونی و شسته شود .

ظریفی میگفت مامردم پوست کلفتی شده ایم آنقدرموادشیمیایی وترکیبات مختلف به خوردمون دادن که دربرابرتمام میکروبها واکسینه شده ایم.بجای آبلیموآب کاه وبجای سرکه اسیدبخوردمان میدهند همچنین انواع گوشتهای فاسد وغیرقابل استفاده که بنام سوسیس وکالباس می خوریم.

چندروز قبل که برای خرید سبزی به یکی از سبزی فروشیها مراجعه کرده بودم مشاهده کردم دونفر مشغول بسته بندی سبزی هستند.این روزها تقریبا تمام لبنیاتیهای سطح شهر سبزی خوردن آماده وبسته بندی شده را عرضه می کنند ومردم با اطمینان ازبهداشتی بودن این سبزیها بعد از خریدآنرا سرسفره گذاشته ومصرف میکنند.کنجکاو شدم که چه کسی سبزیهارا پاک کرده وچطور میشویند.یک ظرف آب وسط مغازه بود وکارگری با مهارت ساقه های سبزی را جدا کرده ودرون ظرف آب میریخت وکارگر بعدی آنطرف ظرف سبزیهاراازآب بیرون میکشید وبسته بندی میکرد.جهت صرفه جویی درمصرف آب کل سبزیها با یک ظرف آب شسته میشد.

همانگونه که مستحضرید بهترین روش شست وشوی سبزیجات، همان روش ۴ مرحله ای است که وزارت بهداشت توصیه می کند.

اولین مرحله  شامل پاک سازی اولیه می باشد. پاک سازی اولیه یعنی اینکه تمام برگ های زرد، چوب ها و گل و لای احتمالی از سبزی جدا شوند. در این مرحله اگر لازم بود، حتی باید یک آب سطحی هم روی سبزیجات گرفته شود.

در مرحله ی بعدی باید انگل زدایی انجام شود که توصیه می شود در یک ظرف آب، به ازای هر لیتر آن، بین ۲ تا ۴ قطره مایع ظرفشویی بریزید. این کار باعث می شود که تخم و کیست انگل ها لیز و لزج شود و به سطح آب بیاید. در این مرحله از شست وشو، شما باید آب روی سبزی را به آرامی تخلیه و سپس سبزی تان را از درون ظرف خارج کنید.

سومین مرحله مربوط به  میکروب زدایی است که باید دوباره سبزی تان را درون یک ظرف پر از آب غوطه ور کنید و مقداری از محلول های ضدعفونی کننده حاوی پرکلرین را که در بازار وجود دارد، داخل آب سبزی بریزید. مقدار ماده ضدعفونی کننده ای هم که داخل آب می ریزید باید بر حسب دستور روی کالا باشد.

مرحله چهارم یا مرحله آخر هم یک آب کشی ساده است تا اثر مواد شیمیایی که داخل آب سبزی ریخته اید را از بین ببرد.

البته روشهای دیگری هم برای شستشو وضد عفونی سبزیجات وجوددارد از جمله ضد عفونی با سرکه وآب لیمو.جالب است بدانید در بعضی از کشورها از جمله کاناداضد عفونی نمودن سبزیجات ممنوع است وفقط توصیه شده با آب فراوان شستشودهند.مطمئنا دلیل آنرا هم میدانید که در کشورهای دیگر سبزی کاری باآب انجام میشود نه با آب فاضلاب وگاه استفاده از کود انسانی.اصلا بهترین کار بنظرمن کاشت سبزی در باغچه است که فصل مناسب کشت هم همین اوایل بهار میباشد.

مطمئنا در صنف سبزی فروش عزیزانی هم هستند که بادقت کارکرده وسلامتی همشهریان را به خطر نمی اندازند.که جای تشکر دارد.

عزیزان اینروزها کمتربه تبلیغات توجه کنیدسلامتی شما وعزیزانتان شاید برای دیگران خیلی مهم نباشد.لطفا حتی بعداز خرید سبزی تمیز وآماده آنرا بشوئید وسپس مصرف کنید تاخدای ناخواسته گرفتار بیمارستان نشوید.

منبع :پارسی پو