سرطان ریه یکی از بیماری هایی است که افراد زیادی را درگیر خود کرده است بخصوص افرادی را که بیشتر در معرض دود دخانیات قرار دارند. طبق آماری که انجمن ریه ی آمریکا، ارائه داده است، ان دسته از مردانی که سیگاری هستند، بیست و سه برابر بیشتر احتمال مبتلا شدن به سرطان ریه را دارند.
مشخصه اصلی سرطان ریه، رشد کنترل نشده سلول در بافت‌های ریه است.
اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می‌تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت‌های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد.
توقف سیگار: دلیل 90 درصد از سرطان‌های ریه <Lung cancer>قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای یک مدت طولانی است. این در حالی است که بنا به آمارهای انجمن ریه آمریکا، مردانی که سیگار می‌کشند، 23 برابر بیشتر احتمال دارد به سرطان ریه مبتلا شوند. خطر ابتلا به این سرطان در زنان سیگاری نیز 13 رابر است. با این حال آمارها نشان داده‌اند افرادی که در سنین 25 تا 35 سالگی سیگار را ترک می‌کنند، 10 سال به طول عمر خود افزوده‌اند. به هر حال در هر سنی و هر زمانی که سیگار را ترک کنید، خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش داده‌اید.
اجتناب از قرارگیری در معرض دود سیگار: تحقیقات نشان داده که حتی استنشاق دود سیگار و قرار گیری در معرض دود دست دوم نی می‌توان خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده تخمین می زند افرادی که دود سیگار را استنشاق می‌کنند، شانس ابتلا به سرطان ریه را 20 تا 30 درصد در خود افزایش داده‌اند.
محافظت در برابر مواد سرطان زا در محیط کار: موادی چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون، اورانیوم و نیکل عامل مستعد کننده و پیشتاز در ابتلا به سرطان ریه در محیط‌های کاری هستند. استفاده از پوشش‌های محافظتی در محیط‌های کارگری و غربالگری کارگران در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه، برای پیشگیری از این سرطان توصیه شده است.
تغذیه سالم: اگرچه رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری از سرطان ریه پیشنهاد نشده است اما در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم برای مبارزه با پیشرفت این سرطان سودمند است. خوردن غذاهای غنی از ویتامین E مانند بادام، آووکادو، انبه، مصرف چربی و قند در حد اعتدال و نوشیدن مقادیر زیادی آب، می‌تواند در جلوگیری از پیشرفت سرطان ریه مؤثر باشد.
تمرینات بدنی مناسب: سوای در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب و اجتناب از سیگار، انجام ورزش و تمرینات بدنی کافی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه ضروری است. توصیه کارشناسان، انجام حداقل سه بار در هفته ورزش‌های هوازی از جمله استفاده از تردمیل و دوچرخه است. در نظر داشته باشید که سرطان ریه از جمله قابل پیشگیری ترین سرطان‌ها با انجام ورزش منظم است.
شفا آنلاین